Halík: Schwarzenberg byl vychovatelem soudobé české společnosti

Praha – Kněz Tomáš Halík označil zesnulého Karla Schwarzenberga při dnešním posledním rozloučení v katedrále sv. Víta za vychovatele soudobé české společnosti a šlechtitele veřejného života. Podle Halíka byl někdejší ministr zahraničí a příslušník jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů gentlemanem. Nebyl povýšeným mentorem, ale vychovával osobním příkladem, řekl Halík.

Uvedl také, že výrazné osobnosti české historie dostávají své stálé přívlastky, například první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk bývá označován jako prezident osvoboditel. „Karel Schwarzenberg by měl vejít do naší historické paměti jako vychovatel naší soudobé české společnosti,“ uvedl Halík. Zesnulého označil také za šlechtitele veřejného života.

SOUVISEJÍCÍVe svatovítské katedrále se dnes uskuteční zádušní mše za Karla Schwarzenberga

Považuje Schwarzenberga za někoho, kdo české společnosti pomáhal čelit rostoucímu nebezpečí šovinismu, populismu, „anomie a rozpadu“.

Halík ve své řeči také připomenul pohnutou historii rodiny Schwarzenbergů, která čelila šikaně ze strany nacistů během druhé světové války i později v době komunismu. Zdůraznil Schwarzenbergův návrat do vlasti po revoluci v listopadu 1989.

Podle něj měl Schwarzenberg schopnost vidět dříve než jiní, že členství České republiky v EU a NATO je národním zájmem. Spojoval češství s evropanství, ukázal lidem vlastenectví bez příměsi nacionalismu, bez zápecnictví a omezenosti. „Ukázal rozdíl mezi hrdým češstvím a zatuchlým čecháčkovstvím,“ poznamenal Halík a dodal, že Schwarzenberg spojoval přirozenou noblesu aristokrata s přirozeností.

V následných přímluvách, které přečetli starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zazněly prosby o dobrý vývoj společnosti. Mysleme na obyvatele Ukrajiny, připomněla Radoměřská, Schwarzenbergova vzdálenější příbuzná, úděl Ruskem napadené země, jejíž obyvatelé budou ve špatných podmínkách čelit zimě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. prosince 2023 Foto: screenshot YouTube – Tomáš Halík

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář