Halík: Zacházení s ženami jako s druhořadými bytostmi v církvi musí skončit

Papež František chce katolickou církev podle teologa Tomáše Halíka v duchu evangelia otevřít pro všechny lidi. „Vize papeže Františka přesně odpovídá  paradoxní logice evangelia: církev je otevřená všem, avšak přednostní místo v ní mají chudí, pronásledovaní a marginalizovaní, „první budou posledními a poslední prv­ními“, „co je v očích světa velké, je malé u Boha, co je nepatrné v očích světa, je velké u Boha,“ říká v rozhovoru pro slovenský portál Týždeň.sk český teolog.  

Katolický kněz tvrdí, že z tohoto církevního společenství se sami vylučují lidé, kteří se považují za spravedlivé, pohrdají druhými a milují přední místa, pompéznost či vznešené tituly. Za příklad hodný k následování Halík dává papeže Františka, který „hierarchům církve doporučuje, aby si občas přečetli evangelium a vzali Ježíšova slova vážně.“ Halík tvrdí, že přesně tak, jak to dělá hlava katolické církve, by Ježíš myl nohy prostitutkám ve vězení nebo se přestěhoval z apoštolského paláce do malého bytu.

V souvislosti se synodem o Amazonii, kde se kromě tématu ekologie řešilo zapojení žen do kněžské služby, podle Halíka  papež nehodlá „vtáhnout ženy do kněžského stavu“, protože dobře ví, že jejich charismata se v církvi dají využit jiným způsobem, ačkoli sám přiznává, že má pozitivní zkušenost s několika farářkami z protestantské církve.  

„Zacházení s ženami jako s druhořadými bytostmi v církvi musí jednou skončit a je k tomu nejvyšší čas. V 19. století ztratila církev vlastní vinou dělníky, pak velkou část vzdělaných vrstev, po r. 1968 velkou část mládeže a nyní ztrácí svou tradiční oporu, ženy,“ říká dále pro Týždeň.sk Halík.

K medializovaným informacím, kde měl papež schválit registrovaná partnerství pro homosexuály, Halík poznamenal, že František „odmítá takové svazky nazývat „manželstvím“ a dodal, že učení katolické církve se neustále vyvíjí, jako příklad dal  paragraf o platnosti trestu smrti.  

Mexický kardinál se vyjádřil po vzoru papeže vstřícně ke gayům

Nejvýše postavený mexický katolický hodnostář, kardinál Carlos Aguiar, vyjádřil souhlas s nedávnými výroky papeže Františka, kde se vyslovil pro úřední svazky homosexuálních párů. Minulý týden o tom informovala agentura Reuters.

Aguiar sdělil, že s výroky svého dlouhodobého spojence papeže Františka „zcela souhlasí“. V dokumentárním filmu s názvem Francesco papež říká, že homosexuálové mají právo být součástí rodiny, protože jsou božími dětmi. Podle papeže je také potřeba vytvořit oporu v zákoně pro úřední svazky.

Vatikán však poté, co se v reakci na Františkovy výroky objevily v médiích po celém světě dramatické titulky, zdůraznil, že na církevní doktríně o homosexualitě ani na otázce podpory církve stejnopohlavních manželství se nic nemění.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,,,

7 Komentáře

  1. Církevně/světské instituce si svou podstatou a organizačním uspořádáním vytvářejí problémy sami sobě. Stejně jako ve světě panuje nejednotnost a chaos, tak i tímto propojením, jsou tyto atributy zákonitě přeneseny do církve. Dneska spatřujeme problém v nedocenění úlohy žen v církvi a zítra zase v nedocenění někoho nebo něčeho jiného. Svět je studnice nebo pramen nekonečných problémů, stačí být obratnou, hlásnou troubou …

    Odpověď
    • Máte pravdu, svět je studnice nebo pramen nekonečných problémů. Ježíš Kristus například upozorňoval na pokrytectví farizejů. Byl podle vás „obratnou, hlásnou troubou…“? Co myslíte, bylo to pokrytectví zaviněno samotnými farizeji, nebo bylo zaviněno „nejednotností a chaosem světa“?

      Odpověď
  2. Máte pravdu, svět je studnice nebo pramen nekonečných problémů. Ježíš Kristus například upozorňoval na pokrytectví farizejů. Byl podle vás „obratnou, hlásnou troubou…“? Co myslíte, bylo to pokrytectví zaviněno samotnými farizeji, nebo bylo zaviněno „nejednotností a chaosem světa“?

    Odpověď
    • Katolické církvi patrně pomohou personální změny – tedy výměna již neperspektivních a vyhořelých mužských „kádrů“ na vedoucích postech a nahradit je novými, neotřelými a především, opačného pohlaví. Je třeba udělat správný „průvan“ a vnést čerstvý vítr. Ale opravdu se omlouvám, nejsem katolík a tudíž mi ani nepřísluší vměšovat se do jejich vnitřních, organizačních problémů a zlepšováků. Ostatně, ani velký počet odlišných církví a nespočet různých denominací, též nesvědčí o jednotnosti v Duchu Svatém.

      Odpověď
  3. Páter Halík je knězem církve, která neumožní ženě stát se knězem – to je ta druhořadost, kterou s papežem podporuje.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář