Hana Pinknerová: Kabelka

Koupila jsem si sama kabelku. Nic tak zvláštního, kdyby to nebylo týden před Vánocemi, kdyby nebyla tak drahá a kdybych si ji nekoupila při výpravě pro dárky babičkám. Nejdřív jsem nemohla uvěřit, že jsem to skutečně udělala. Pak jsem cítila zděšení nad svou sobeckostí a nakonec jsem prožívala hřejivou radost. Myslím, že jsem udělala dobře, když jsem projevila lásku sobě samé.

Vybírala jsem dárky pro babičky. Přiznávám, že tak trochu na poslední chvíli. Musela jsem totiž počkat, až našetříme, protože jsme v prosinci byli nuceni koupit novou pračku. Zdálo se, že na dárky ani nebudeme mít. Ale nějak se to sešlo, dostala jsem honorář za vystoupení, a tak jsem vyrazila na nákupy.

Docela se mi dařilo. Vybrala jsem vhodné dárky pro starší dámy a za výborné ceny. Zbylo mi. Chtěla jsem tedy ještě něco dokoupit pro děti. Bloumala jsem po obchodech, než jsem uviděla tu kabelku. Mám pro kabelky slabost, a tahle mě uchvátila. Malá ale s velkým obsahem, měkká ale pevná, elegantní ale praktická. Ideální! Tu bych si tak přála najít pod stromečkem. Jenže mne nenapadlo, komu bych o svém přání mohla říci. Bylo už pozdě.

Opustila jsem obchod i kabelku a prošla ještě pár obchodů. Knihkupectví, hračkářství, drogérie. Kabelka mi nešla z mysli. Co kdybych si ji k Vánocům koupila sama? Zhrozila jsem se nad takovým nápadem. To přece nemůžu! To by vypadalo tak… sobecky. To nejde. Ale proč ne? Zastavila jsem se na chvíli a obrátila se k nebi, abych střelnou modlitbou prosila o pomoc v pokušení. Ale Boží odpověď měla podobu známého přikázání o stejně velké lásce k druhým jako k sobě. Málem jsem se rozplakala. Avšak připomínku Božího slova provázel hřejivý pokoj. Tak jo. Vyjádřím si lásku dárkem. Vstoupila jsem znovu do obchodu a nechala jsem se obsloužit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autorka je spisovatelka Datum: 13. prosince 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

3 Komentáře

 1. Olga Nedbalová

  Ano, Ježíš přece neřekl: Miluj bližního svého VÍCE/MÍSTO sebe. Pokud chceme bližního svého milovat jako SAMI SEBE, tak musíme umět především umět milovat i sami sebe. Tady jen pozor, naši hodnotu (proč se milovat) nám ukáže až sám Ježíš. Také si myslím, že křesťanství nelze jen poměřovat vnějšími skutky. Zvláště, když jsou dělány tzv. „pro oko.“ Předstíraná skromnost, odříkání nic nepomůže, pokud člověku zůstane nemilosrdné a tvrdé srdce.

  Odpověď
 2. Autorka píše, že má pro kabelky slabost. Já pro kabelky slabost nemám, ale mám ji zase pro něco jiného.
  Pro kabelky nemám slabost z jednoho prostého důvodu. Nosím tam totiž spoustu věcí, které je mi pak zatěžko přendávat do jiné kabelky: klíče, peněženku, doklady, deštník, flesh-disk, mobilní telefon, tablet, nabíječku na mobil a na tablet, průpisku, zápisníček, pár oblíbených citátů z Bible, malou plastovou láhev s pitnou vodou, žvýkačky, Tic-tac, zrcátko, léky, hřeben, nůžtičky, šitíčko, skládací nákupní tašku nebo igelitku, papírové kapesníčky a pár dalších kosmeticko- hygienických drobností.
  Kdo by to pořád přendával?

  Odpověď
  • Olga Koláčková

   Mluvíte mi z duše. 😀 Ráda se na ně dívám a vybírám, ale nakonec zůstanu u té své jediné velké kabely, kam se tohle vše vejde a občas i litr mléka, kilo jablek, půlka chleba atp. a nosím ji až téměř do roztrhání. pak ji nahradím jinou, podobnou ;-). protože jsem na tamtu přece byla zvyklá.;-)

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář