Hana Pinknerová: Kosí hnízdo

Na naší ulici před číslem dvacet dva rostou v malé předzahrádce dva růžové keře. Denně kolem nich chodím. Teď ještě nekvetou a tak si jich příliš nevšímám. Ovšem dneska mě něco zaujalo.

Když jsem se už přibližovala svou ráznou chůzí k tomu domu, zazdálo se mi, že v řídkém trávníku pod keřem na zemi se něco pohnulo. Mrkla jsem tam a uviděla jsem kosa se snopkem červů v zobáku. Nejprve mi to nepřišlo nijak divné. Na jaře kosi v zobáku snopky červů nosí. Krmí tím mladé, to přece ví každé malé dítě. Cože? Krmí mladé? Kam s tím nákladem zmizel? Kos totiž poskakoval chvíli pod růžovým keřem a pak jakoby malinko vzlétl a najednou nebyl vidět. Kam zmizel?

Zastavila jsem se ve své generálské chůzi a bedlivě jsem zkoumala růžový keř. Že ono se tam ukrývá? Že oni si tam postavili? Je to možné? Takhle blízko u chodníku? Vždyť to je nebezpečné! Můj bystrý pohled pronikl houštím trnitého keře a objevil skryté kosí hnízdo. Jasně, že tu je. Kolem po silnici přejelo auto a v nastalém tichu jsem zaslechla nenápadné pípání. Jsou tam, napadlo mě. Mateřsky starostlivým pohledem jsem obhlížela, je-li hnízdo dost vysoko a dobře zapasováno mezi pichlavými větvičkami. Co kdyby nějaká kočka? Ale hnízdo bylo tak dobře schováno mezi trnitými větvičkami a tak dobře ukryto v hustých listech, že z ulice nebylo vůbec vidět. Nebýt táty kosa se snopkem červů v zobáku, ani já bych si nevšimla, že se v keři něco ukrývá. Jo, je to dobré, mají mladé v bezpečí, pomyslela jsem si uspokojeně. Ještě chvilinku jsem postála, abych se ujistila, že se mi to pípání nezdálo, že jsem je skutečně slyšela a že tam tedy skutečně jsou. Pak jsem pokračovala na své přerušené cestě do práce.

Po několika krocích jsem si uvědomila, že se usmívám. Strašně mě potěšilo, že kosi hnízdí v růžovém keři v naší ulici. Ohromně jsem se zaradovala, že o jejich hnízdě vím. A nesmírně jsem ocenila, že mláďata se už vylíhla, pípají a rodiče jim nosí ty porce červů a žížal. Nejsem já praštěná? Ne. Jsem potěšená.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autorka je spisovatelka  Datum: 6. srpna 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář