Křesťan dnes

Hana Pinknerová / Přesně si řeknu

Jsou věci, které mi udělají radost, nastanou-li ve správnou chvíli. Když mám chuť na párek, neuspokojí mě čokoláda ani kyselé zelí, ačkoli obojí mám taky ráda. Někdy toužím dostat kávu ráno do postele, někdy by mě nejvíc potěšilo, kdyby mě někdo poškrábal na zádech. Ovšem ráno v posteli, než vstanu, mě škrábání na zádech tak nepotěší jako šálek horké voňavé kávy. Jenže jak to zařídit?

Jako většina žen toužím, abych byla překvapena, aby můj muž odečítal má přání z mých očí, aby mé děti vycítily, co si právě přeju. To je ale bohužel marné. Na jaře, když na nárožích babky prodávaly svazečky konvalinek, jsem si moc přála jednu kytičku dostat. Naznačovala jsem doma nenápadně, že „už se prodávají konvalinky“, poukazovala jsem, „že mám na ně přesnou vázičku“, ale nikdo na to nereagoval. Po dvou dnech se mi zdálo, že už to nevydržím. Ještě jednou jsem se pokusila manželovi postěžovat si, že vlastně nedostávám květiny a že bych možná občas nějakou chtěla. Říkala jsem si, že jestli ani tohle nezabere, tak se už nedá nic dělat. Ale můj drahý mě slyšel a vyhověl mi. Dostala jsem růži. Mám ráda růže, jenomže teď na ně ještě nebyl čas. Teď právě byl čas konvalinek.

SouvisejícíHana Pinknerová / Základní modrá

Netvářila jsem se tak nadšeně, jak by situace vyžadovala. Ne snad, že bych byla nevděčná. Hloupá husa nejsem. Kdybych nepoděkovala manželovi za darovanou růži, byla bych jí. Zvlášť když uvážím, že narozeniny mám v létě, a na jaře je tedy od poslední darované růže už docela dlouhá doba. Nicméně nejásala jsem přesvědčivě. Manžel se trochu urazil, což bylo pochopitelné. Zkusila jsem se mu vysvětlit, že jsem si přece přála konvalinky, a že nevím, jak už mu to mám říct. „Musíš to říct jasně,“ objasnil mi manžel.

Od té doby se to pořád učím. Přesně a jasně říct, co si přeju, je-li mé přání konkrétní. Není to sice tak romantické, jako tajně odhadnuté touhy nebo sen odečtený z mých očí, ale zase dostanu skutečně to, co bych chtěla.

Jako potěšení pro tento týden navrhuju, abyste požádaly někoho blízkého o službu, dáreček, pozornost nebo co byste chtěly, a jasně popsat, co to konkrétně má být. Pak si vychutnejte ten pocit, že dostáváte přesně to, co jste si přály a těšte se.

Autorka je spisovatelka Datum: 16. dubna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version