Hillsong se omluvil za nevhodné chování svého zakladatele

Globální lídr sítě sborů Hillsong se ve dvou případech měl dopustit nevhodného chování.

Brian Houston je obviněn z toho, že poslal zaměstnankyni církve nevhodné textové zprávy a že v opilosti vstoupil do hotelového pokoje jiné ženy.

Hillsong ve svém stanovisku tvrdí, že se bezvýhradně omlouvá osobám, kterých se jeho chování mělo dotknout a hledá efektivnější formy odpovědnosti v rámci církevního vedení.

Toto pochybení bylo odhaleno ve veřejném prohlášení den poté, co o tom byl informován globální tým zaměstnanců.

SOUVISEJÍCÍBrian Houston rezignoval na pozici senior pastora církve Hillsong

Podle britského křesťanského portálu Premier Hillsong v prohlášení informuje, že oba incidenty se staly během posledního desetiletí, a přestože byly řešeny, když k nim došlo, nyní chce církev zveřejnit všechny podrobnosti.  

V prvním případě je Houston obviněn z rozesílání nevhodných textových zpráv, které vedly k rezignaci ženy, která je obdržela. Houston měl ženě navrhnout, že ji chce líbat. 

Globální církev se sídlem v australském Sydney tvrdí, že Houston byl pod vlivem tablet na spaní, na kterých si vytvořil závislost. Hillsong také uvedl, že s pastorem Houstonem spolupracoval na zajištění odborné pomoci a okamžitě se ženě omluvil.

Při druhém incidentu měl Houston v roce 2019 při příležitosti výroční konference církve vstoupit do cizího hotelového pokoje, kde byla ubytovaná žena. Podle Hillsongu měl být Houston dezorientován v důsledku požití alkoholu a lékům proti úzkosti.   

SOUVISEJÍCÍ – Právník: Brian Houston bude před soudem trvat na své nevině

V prohlášení církev uvedla: „Také uznáváme, že bez ohledu na okolnosti si tato osoba nezasloužila, aby ji pastor Brian postavil do situace, ve které se ocitla.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Cítili jsme, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, abychom pomohli osobě, která podala stížnost, a zacházeli s ní se soucitem a respektem, a také jsme dodrželi její prosbu o diskrétnost.“

Po této stížnosti církev požádala Houstona, aby na určitou dobu odstoupil z vedení, ale on tuto žádost nedokázal splnit. To vyústilo v další opatření v roce 2021, ze kterého vyplynulo, že Houston přerušil svoje působení ve vedení Hillsongu. 

Houston již dříve oznámil, že si vzal dovolenou, aby se mohl soustředit na soudní řízení, ve kterém je obviněn z ututlávání zneužívání dětí, kterého se měl dopouštět jeho otec.

Hillsong uznává pochybení ve vedení církve a tvrdí, že se nyní zavázal ke změnám v transparentnosti svých lídrů.  

„Představenstvo se vždy snažilo jednat biblicky a v souladu s dobrou správou věcí veřejných. Chápeme však, že došlo k významnému porušení důvěry.“

„Představenstvo hledá moudré externí rady a přezkoumává naši strukturu řízení a opatření, abychom zajistili vyšší úroveň odpovědnosti napříč církví Hillsong po celém světě.“

Hillsong na začátku roku jmenoval Phila a Lucindu Dooleyovy dočasnými globálními senior pastory, ale není známo, jak dlouho v této pozici zůstanou a zda se Houston vrátí.

Podle informací portálu Premier, Houston zatím nereagoval na nedávné prohlášení popisující jeho pochybení, zůstává však aktivní na sociálních sítích a sdílí různé duchovní zamyšlení se svými 600 000 sledujícími fanoušky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. března 2022 Foto: Facebook – Brian Houston

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář