Hlasitý kritik Číny se nedočkal setkání s papežem

Hongkong – Emeritní kardinál Joseph Zen cestoval do Říma s cílem mluvit papežem Františkem o jmenování nového biskupa pro Hongkong a o dohodě mezi komunistickou Čínou a Vatikánem.

International Christian Concern informuje, že 88letý hlasitý kritik Pekingu marně čekal na audienci u papeže Františka. Hlava katolické církve pouze obdržela dopis, v němž ho vyzval, aby jmenoval nového biskupa pro problémový Hongkong, na který se komunistický režim zaměřil a snaží se tam o nastolení podobné diktatury, jaká je v Číně.

Jak informuje National Catholic Register, kardinál Zen přiletěl do Říma s cílem připomenout Františkovi, že „opravdu potřebujeme biskupa, který bude dobrým pastýřem svého stáda.“ Hongkongský biskupský stolec je prázdný od ledna 2019, kdy zemřel biskup Michael Jeung. Od té doby slouží jako apoštolský administrátor kardinál John Tong.

Kardinál Zen se obává, že případné jmenování propekingského generálního vikáře Petera Choi Wai-mana způsobí rozkol mezi hongkongskými katolíky.  Italskému novináři Marcu Tosattimu řekl, že není příliš optimistický, pokud jde o aktuální situaci mezi Čínou a Hongkongem. „Jsme úplně na dně,“ řekl. Obává se, že v blízké budoucnosti dojde k dramatickému zhoršení podmínek.

Obnovení čínsko-vatikánské dohody nedávno kritizoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo: „Představa, že se Vatikán s Pekingem pokouší obnovit dohodu o jmenování biskupa, je „ šílená“a dodal: „S ďáblem nemůžete vyjednávat, ale bojovat; církev by neměla přijímat pravidla od státu, a to platí pro všechny.“

Kardinál Zen je otevřeným kritikem podbízivého vztahu Vatikánu vůči Číně. Odsoudil také ticho Vatikánu při protestech občanů na ostrově proti postupnému zavádění kontroly Pekingu nad svobodou v Hongkongu. Opakovaně řekl, že on mlčet nebude a je připraven se za své názory postavit před soud a jít do vězení. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář