Hledá se manažer enviromentálních projektů. Britští evangelikálové to s ochranou přírody myslí vážně

Inzerát se trochu lišil od těch, které obvykle zveřejňují největší londýnské církve. Nebyl to inzerát na pastora, kněze, ředitele pěveckého sboru nebo varhaníka. Místo toho velký evangelikální anglikánský sbor hledal manažera environmentálních projektů.

Kongregace Holy Trinity Brompton (HTB), která je asi nejznámější jako místo, kde se zrodil evangelizační kurz Alfa, vypsala výběrové řízení na pozici člověka, který bude pomáhat „dohlížet na strategii, plánování a realizaci přístupu HTB k péči o stvoření“. Tato osoba bude úzce spolupracovat s ostatními členy vedoucího týmu, aby se „reakce na životní prostředí stala středem života církve“.

SOUVISEJÍCÍPavel Černý / Křesťanské pojetí přírody jako Božího stvoření

Podobné pracovní pozice jsou pro sbory, jako je HTB, pozoruhodné, uvedla pro Christianity Today Jo Chamberlainová, národní referentka anglikánské církve pro problematiku životního prostředí. Takové pozice podle ní signalizují zásadní změnu. Evangelikální sbory ve Velké Británii – a možná i jinde – si uvědomují zásadní význam péče o stvoření a správu životního prostředí na úrovni sborů.

„Lidé si uvědomují, že si musíme udělat pořádek doma,“ řekla CT Chamberlainová. „Nemůžeme o péči o stvoření jen mluvit, aniž bychom se do toho pustili a změnili způsob, jakým to děláme,“ dodala. 

Anglikánský sbor HTB má v Londýně šest míst, kde se každou neděli účastní bohoslužeb přibližně 3 500-4 500 lidí. V Anglii a Walesu založila 130 sborů a stala se natolik vlivnou, že ji někteří nazývají „centrem britského evangelikalismu“. Nový zaměstnanec bude pomáhat šesti sborům vypracovat plány, aby mohla být do pěti až sedmi let uznána za „ekocírkve“.

Označení „ekocírkev“ uděluje organizace A Rocha UK, která je součástí mezinárodní sítě ekologických organizací s křesťanským étosem, sborům v Anglii a Walesu, které „chtějí ukázat, že evangelium je dobrou zprávou pro Boží zemi“. Podle webových stránek organizace je v současné době přihlášeno více než 5 000 místních sborů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. září 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Souhlasím s paní církevní referentkou pro životní prostředí Chamberlainovou že taková pozice, která má zajistit „reakce na životní prostředí stala středem života církve“, značí zásadní změnu v životě sborů. Dosud, v některých případech spíš jen na papíře, byl středem života Bůh, nyní to bude stvoření.

    Římanům 1 „…vyměnili Boží pravdu za lež, kořili se a sloužili tvorstvu více než Stvořiteli, jenž je požehnaný na věky“

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář