Hongkong vydal zatykač na pastorova syna za porušení nového bezpečnostního zákona

Naturalizovaný Američan a pastorův syn byl obviněn podle nového hongkongského zákona o národní bezpečnosti za „podněcování k odtržení“ a za „tajné dohody s cizími mocnostmi“. Samuel Chu je prodemokratický aktivista a výkonný ředitel Hongkongského spolku pro demokracii se sídlem ve Washingtonu.

Podle NBC News hongkongská policie vydala zatykač na aktivistu, který je nyní v Los Angeles.

Mezi další obviněné aktivisty patří Nathan Law, Wayne Chan Ka-kuk, Honcques Laus a Simon Cheng.

Chu pro New York Times poznamenal, že ho americké občanství neochrání. „Nezáleží na tom, že jsem 25 let americkým občanem, když jsem v roce 1990 opustil Hongkong, abych žil ve Spojených státech,“ řekl.

Chu dále uvedl, že porušil článek 38 nového zákona, který se vztahuje na osoby, které nemají trvalý pobyt v zemi.

„Jinými slovy, každé ustanovení tohoto zákona – který byl vytvořen v Pekingu a přijat bez hongkonského zákonodárného sboru – se vztahuje na všechny občany mimo Hongkong.“

Christian Today uvádí, že Chuův otec, rev. Chu Ju-ming se roce 2014 zapojil do nenásilné kampaně požadující demokratický volební systém. Minulý rok byl hongkongským soudem odsouzen za účast na kampani a byl mu uložen podmíněný trest.

Zahraničí se kriticky vyjádřilo k zákonu o národní bezpečnosti, přičemž křesťané se obávali, že by to mohlo vést k porušení základních náboženských svobod a k pronásledování křesťanů.

Emeritní biskup Hongkongu kardinál Joseph Zen, který pravidelně kritizuje Peking, prohlásil, že je připraven být zatčen a vězněn.

„Budu opatrný; nechci zbytečně urážet, ale když to budu považovat za nutné, řeknu, co si myslím,“ poznamenal katolický kněz.

„Budou-li taková slova považována za odporující jejich zákonu, vytrpím všechny žaloby, soudy a zatčení. Mnoho mých předchůdců to snášelo podobně. Viděli jsme, jak jim Bůh vždy pomáhal.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – Samuel Chu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář