Hongkongské úřady odsoudily kardinála Zena a dalších pět lidí kvůli pomoci prodemokratickým aktivistům 

Hongkong – Devadesátiletý římskokatolický kardinál a pět dalších lidí v Hongkongu byli v pátek pokutováni za to, že nezaregistrovali již neexistující fond, jehož cílem bylo pomoci lidem zatčeným při rozsáhlých protestech před třemi lety.

Kardinál Joseph Zen, emeritní biskup a hlasitý zastánce demokracie ve městě, přišel k soudu v černém oblečení a používal vycházkovou hůl. Poprvé byl zatčen v květnu pro podezření ze spolčení s cizími silami na základě Pekingem zavedeného zákona o národní bezpečnosti. Jeho zatčení vyvolalo v katolické komunitě šok, ačkoli Vatikán pouze uvedl, že vývoj situace pozorně sleduje, informuje agentura Associated Press. 

SOUVISEJÍCÍKardinál Zen promluvil po svém zatčení. Kritizoval dohodu mezi Vatikánem a Čínou 

Zen a další aktivisté byli obviněni z toho, že řádně nezaregistrovali fond 612 Humanitarian Relief Fund, který od roku 2019 pomáhal platit lékařské a právní poplatky zatčeným aktivistům. Jeho činnost byla ukončena v říjnu 2021.

Zen byl spolu se zpěvačkou Denise Ho, vědcem Hui Po Keungem a bývalými prodemokratickými zákonodárci Margaret Ng a Cyd Ho správcem fondu. Každému z nich byla uložena pokuta ve výši 4000 hongkongských dolarů (kolem 12 tisíc Kč). Šestý obžalovaný, Sze Ching-wee, byl tajemníkem fondu a dostal pokutu 2500 hongkongských dolarů (6700 Kč).

Hlavní soudce Ada Yim vynesl rozsudek, že fond měl povinnost se registrovat, protože nešlo o čistě charitativní činnost. Tento rozsudek je důležitý, protože je to poprvé, kdy obyvatelé museli čelit obvinění za to, že neprovedli registraci, řekla podle AP Ng novinářům po vynesení rozsudku. 

Agentura AP dále dodává, že zákon o národní bezpečnosti od svého přijetí v roce 2020 ochromil hongkongské prodemokratické hnutí a mnoho aktivistů bylo v tomto poloautonomním čínském městě zatčeno nebo uvězněno. Hongkong, bývalá britská kolonie, se v roce 1997 vrátil pod správu Číny.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář