Hospodářská činnost Arcibiskupství olomouckého měla loni zisk, duchovní ztrátu

Olomouc – Arcibiskupství olomoucké loni ze své hospodářské činnosti vykázalo čistý zisk 145 milionů korun. Naopak jeho hlavní činnost, do které spadají pastorační aktivity, charitativní akce, služné pro kněží, opravy kostelů či údržba far, v roce 2023 skončila ztrátou 41 milionů korun. Arcibiskupství ze zisku své hospodářské činnosti dotuje hlavní aktivity v duchovní oblasti, které jsou zpravidla ztrátové. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Arcibiskupství olomouckého.

Výnosy arcibiskupství z hospodářské činnosti loni obnášely 486 milionů korun a náklady 306 milionů korun. Hospodářská činnost zahrnuje pronájmy budov a pozemků včetně církevních lesů, finanční investice i vstupné do některých kulturně významných objektů. „Jejím smyslem a cílem je umožnit existenci a rozvoj hlavní, tedy duchovní činnosti,“ stojí ve výroční zprávě. Ve své hlavní činnosti arcibiskupství v roce 2023 evidovalo výnosy 176 milionů korun a náklady 217 milionů korun. Podobně dopadlo loni i hospodaření farností a kapitul. Zatímco zisk z jejich hospodářské činnosti obnášel 48,7 milionu korun, tak hlavní činnost měla ztrátu 31,5 milionu korun.

SOUVISEJÍCÍArcibiskup Nuzík navštíví Vatikán, papež zde požehná symbol jeho služby věřícím

Duchovní péči o věřící se v Arcibiskupství olomouckém věnují tři stovky kněží. Na mzdy duchovních a pastoračních pracovníků loni putovalo 180,3 milionu korun, přičemž státní příspěvek na mzdy obnášel 98,6 milionu korun. Tento příspěvek státu se každý rok snižuje a bude končit v roce 2029 na hodnotě 49,3 milionu korun. Fungování pastoračních center a církevních škol podpořilo olomoucké arcibiskupství více než 32 miliony korun.

Výroční zpráva kromě údajů o hospodaření obsahuje také informace o důležitých událostech uplynulého roku či statistiky ze života olomoucké arcidiecéze. Například křest loni přijalo 3461 kandidátů a uzavřeno bylo 847 manželství. Arcibiskupský palác v roce 2023 navštívilo bezmála 12.000 lidí. Více než 20.000 dobrovolníků Tříkrálové sbírky vybralo rekordních 38,5 milionu korun.

Výroční zpráva Arcibiskupství olomouckého je v elektronické podobě k dispozici na diecézním webu. Arcibiskupství zároveň distribuuje do všech farností i na další místa informační plakát, kterým chce na existenci zprávy a možnost jejího stažení upozornit. Vydání dokumentu podle olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka zapadá do období podávání daňových přiznání právnických osob. „Jde nám ale o víc než jen o to splnit zákonem uloženou povinnost. Výroční zpráva má i letos otevřít dveře a dát lidem nahlédnout do bohatství toho, co všechno se v naší diecézi za uplynulý rok odehrálo a co patří k životu církve,“ uvedl.

Čtenáři ve výroční zprávě najdou i souhrn hospodaření. „Zvlášť v probíhajícím synodálním procesu, kdy se církev učí jít kupředu společně, vidím jako nesmírně důležité, aby si lidé mohli v této oblasti udělat přesnější představu a viděli, kolik vydělávají církevní společnosti, jaké jsou náklady na provoz a kolik se investuje do různých složek života naší diecéze,“ dodal Nuzík.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. července 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář