Hrad Rychmburk vystavuje chrudimské gotické oltáře

Předhradí – Hrad Rychmburk na Chrudimsku otevřel výstavu věnovanou gotickým oltářům z Chrudimi. Zhotovené byly ve středověku pro tamní kostely, později je nahradilo novější vybavení. Novinářům to dnes řekla ředitelka Regionálního muzea Chrudim Klára Habartová.

„Oltáře, které se dochovaly, se staly na přelomu 19. a 20. století součástí sbírek chrudimského městského muzea. Kolekce deskových maleb z Chrudimi jsou svým počtem a kvalitou provedení unikátní nejen v rámci regionu východních Čech, ale i celé České republiky,“ řekla ředitelka.

SOUVISEJÍCÍ Výstava v Praze připomene osudy kněze, který chtěl sbližovat Němce a Čechy

Význam sbírky násobí fakt, že oltářní retábly byly určeny výhradně pro utrakvistické publikum. Kališnická díla byla totiž s nástupem protireformace v 17. století hromadně ničena. Na hradě je vystavený hlavní oltář svaté Kateřiny, který byl v chrudimském kostele svaté Kateřiny. Muzeu ho půjčila katolická církev, která jej vlastní.

„Tam strádal, byl poměrně dost degradovaný. Na jaře přibudou k oltáři křídla. Ostatní vystavená díla pocházejí z konce 15. století do počátku 16. století,“ řekla kurátorka Helena Dáňová z Ústavu dějin umění.

Restaurování hlavního oltáře, který vznikl ve 20. letech 16. století, trvalo zhruba dva roky. „Podle mého bádaní chrudimské oltáře vznikly ve Vratislavi, chrudimští měšťané si pro ně jezdili. V 16. století byla ohromná poptávka po křídlových oltářích napříč celým královstvím. Praha, jakožto hlavní středisko, nebo Kutná Hora nebyly schopné uspokojit tu šílenou poptávku. Ve Vratislavi bylo dílen hodně,“ řekla kurátorka.

Výstavu doplňují průsvity získané pomocí infračerveného světla. Návštěvníci tak uvidí přípravnou kresbu, kterou si malíř brkem navrhl základní expozici, potom ji opatřoval barevnou vrstvou. „Na přípravné kresbě je zajímavé, že lze sledovat rukopis malíře. Někdy neodpovídá tomu, co je na svrchní malbě, někdy si malíř malbu upravil,“ řekla kurátorka.

Expozice obsahuje také archeologické nálezy, které ukazují každodennost obyvatel středověku, poháry, keramické nádoby, mince, kachlová kamna.

Hrad Rychmburk patří Pardubickému kraji, před třemi lety ho otevřel veřejnosti, dřív tam fungovaly pobytové sociální služby. Za letošek na hrad přijelo 13.000 lidí. Návštěvníci si také prohlédnou dvě místnosti věnované historii pivovarnictví v Pardubickém kraji a expozici nazvanou Domácnost správce panství.

„Každoročně dotujeme hrad částkou pět milionů korun pro úpravy a nové expozice, které vznikají postupně. Letos jeho areálem do této chvíle prošlo na 13.000 návštěvníků, což je úžasné číslo. Hrad má celoroční provoz. Díky tomu, že sloužil pro sociální péči, tak má výtah a ústřední topení, což dost gotických hradů nemá, je tady možný celoroční provoz,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj/KDU-ČSL).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Kateřiny

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář