Improvizované setkání autistického chlapce s papežem bylo zázračné, tvrdí jeho matka

Byl to jeden z tzv. virálních vatikánských okamžiků roku 2021: chlapec v černé teplákové soupravě, brýlích a respirátoru spontánně vykročil, aby pozdravil papeže Františka v průběhu generální audience ve středu 20. října 2021. Na tomto improvizovaném setkání se odehrálo víc, než by se mohlo zdát: Desetiletý chlapec trpěl epilepsií a autismem. Jeho zdraví se nedávno zhoršilo tak vážně, že se lékaři obávali, že by mohl mít nádor na mozku. Paolo Bonavita byl ten den v Římě na lékařských testech. Jeho matka Elsa Morra řekla serveru CNA, že po papežské audienci se stav jejího syna nevysvětlitelně zlepšil.

„Je to zázrak. Je to zázrak pro nás, pro mou rodinu.“ řekla matka malého chlapce. 

Toho dne byl Pán s ním

Na začátku audience v přímém přenosu 20. října se Paolo Bonavita nečekaně vydal po schodech směrem k papeži ve vatikánské aule Pavla VI.

„Paolo nemíval sílu jít nahoru po schodech. Normálně, když se Paolo snaží sejít dolů ze schodů, potřebuje oporu, ruku nebo zábradlí. Ale ten den byl schopen jít nahoru sám,“ řekl jeho matka Elsa Morra v rozhovoru pro CNA. „Trochu klopýtl, dvakrát nebo třikrát, ale okamžitě se znovu postavil. Pán byl toho dne s ním, byl blízko, podal mu ruku, o tom jsem přesvědčena.“

Když Paolo přistoupil k papeži Františkovi, papež se usmál a sevřel chlapcovu ruku.

Papež František pak chlapci na začátku svého projevu poděkoval: „Odvaha přiblížit se k Pánu, otevřít se Mu, nebát se Ho: děkuji tomuto chlapci za lekci, kterou nám všem dal.“ 

Nemožné pro tebe neexistuje

Elsa Morra se s Paolem ubytovala v hotelu poblíž Svatopetrského náměstí. Ráno před generální audienci posnídali a opustili hotel a plánovali absolvovat prohlídku Říma otevřeným vyhlídkovým autobusem.
Když míjeli Vatikán, všimli si dlouhé řady lidí. Když se Elsa zeptala, co se děje, bylo jí řečeno, že je to fronta na papežovu generální audienci. Chtěla se jí zúčastnit, ale byla informována, že bez rezervace to není možné.
Kolemjdoucí žena si všimla, že je Paolo naštvaný, přistoupila k Else a zeptala se, co se stalo. Jeho matka vysvětlila, že Paolo byl zklamaný, protože se chtěl s papežem setkat už roky. Žena byla shodou okolností vůdkyní skupiny Unitalsi, italského sdružení, které pomáhá nemocným, starým a postiženým lidem podnikat poutě. Matce i synovi řekla, že je dokáže dostat do sálu. Oba zpočátku seděli ve čtvrté řadě v audienční síni, ale byli vyzváni, aby se přesunuli dopředu.
Elsa sundala Paolovi klobouk, šálu a bundu. Otočila se, aby si položila vlastní bundu na opěradlo židle, když její syn se vydal po schůdcích k papeži. Zavolala na Paola, ať se vrátí. Členové švýcarské gardy stojící nedaleko ji ale ujistili, že papež je rád, že se k němu dítě přiblížilo.
Později papež František Elsu pozdravil. Vzal ji za ruku a řekl: „Signora, forza! Nemožné pro vás neexistuje. Budu vám nablízku v modlitbě. Pokračujte v tom, co děláte, udělala jste pro svého syna hodně. Jste skvělá máma.“

Překvapivé výsledky testů

Matka chlapce měla ten večer telefonát s prosbou, aby následujícího dne přivezla Paola na testy do jejich rodného města Bari. Lékaři se obávali, že má Paolo velmi vysoké hladiny prolaktinu, proteinu vylučovaného hypofýzou, který se může zvýšit po epileptických záchvatech.
Matka a syn se zúčastnili lékařské prohlídky 21. října. O tři dny později lékař matku informoval, že Paolova hladina prolaktinu klesla z nejvyšších 157 na 106, ačkoli lékaři nevěděli jak a proč. Další testy 5. listopadu ukázalo, že „během dvou týdnů [Paolova hladina prolaktinu] klesla na 26, což je o dalších 80 bodů méně,“ vysvětlila Elsa.
Doktor zaznamenal také zvýšenou hladinu hemoglobinu, proteinu, který po těle přenáší kyslík, což je pro Paola důležité, protože trpí krevní poruchou, tzv. talasémií. Elsa řekl, že lékaři byli schopni vyloučit hypotézy nádoru nebo sklerózy.
To byla pro Elsu obrovská úleva. Obávala se totiž, že by její syn nemusel vydržet náročnou operaci. Bála se, že operace povede k tomu, že bude Paolo upoután na invalidní vozík nebo možná dokonce zemře.

V rozhovoru pro CBS News loni v listopadu se moderátor Elsy zeptal, co by ráda řekla papeži Františkovi po setkání se svým synem, které jí změnilo život.

Elsa odpověděla: „Děkuji za zázrak.“

Autor: TZ ČBK Datum: 12. ledna 2022 Foto: církev.cz

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář