Indická církev čerpá sílu z ostrakizace

Když se video s velikonočním křtem poprvé objevilo na internetu, nevzbudilo žádný rozruch. Sdíleli ho křesťané z wesleyánského sboru v malé vesnici Dandi v indickém Gudžarátu, aby oslavili křest sedmi bratrů a sester v Kristu. Obřad i video byly jednoduché. Křesťané se radovali stejně jako od doby, kdy žena jménem Ela Burmanová před více než 80 lety v Dandi poprvé vyznala víru.

Poté, co se omezení týkající se pandemie Covid-19 zmírnila, začalo video záhadně opět kolovat internetem. Tentokrát přišlo s varováním.

SOUVISEJÍCÍ Indie: Podle ministra Manipuru bylo při etnickém násilí vysídleno 36 655 lidí a vypáleno 1 700 domů a kostelů

„Je to výzva k probuzení pro všechny hinduisty,“ stálo na sestříhaném videu. „Pokud se neprobudíme a nezačneme jednat, celá vesnice se stane křesťanskou.“

Následující den se video o křtu dostalo na titulní stránky místních novin a příběh převzalo několik televizních stanic. Den poté se objevila policie a zadržela pastora církve Daniela Dandiwalu.

„Myslím, že to bylo plánované,“ řekl Dandiwala magazínu Christianity Today.

Dandiwala se nedopustil ničeho nezákonného, takže ho úřady musely propustit. Tím však obtěžování neskončilo. Místní úřady zabavily všechny účetní knihy a spisy církve a podle vedoucích z Evangelikálního společenství Indie se pokusily zpochybnit dlouholeté právní postavení církve.

Poté pravicové hinduistické nacionalistické skupiny zorganizovaly pochod, na kterém se sešlo asi 1 000 lidí, aby protestovali proti konverzím ke křesťanství. Hned vedle kostela byl postaven chrám, který byl otevřen v lednu 2023. Zdálo se, že hinduističtí náboženští vůdci se začali zaměřovat na 80 mladých lidí, kteří navštěvovali wesleyánská modlitební setkání.

Do konce léta se chrámu podařilo přesvědčit asi čtvrtinu z nich, aby se „vrátili“ k hinduismu.

„Vedou s církví určitou formu soupeření,“ řekl Christianity Today John Parmar, současný pastor Dandi. Někteří mladí lidé podle něj „hluboce propadli pravicové ideologii a několik z nich si dokonce vypěstovalo negativní nálady vůči církvi“.

Od nástupu Naréndry Módího do funkce premiéra v roce 2014 čelí křesťané v Indii rostoucí vlně nepřátelství, agrese, právních problémů a násilí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář