Indická vláda odstřihla řád založený Matkou Terezou od financí ze zahraničí

Dillí – Indická vláda odmítla obnovit náboženské kongregaci založené Matkou Terezou povolení, aby mohla čerpat prostředky ze zahraničí. Tím jí zablokovala cestu k hlavnímu finančnímu zdroji, na němž charitativní organizace závisí při realizaci svých programů na podporu chudých, informovala agentura Reuters. Stalo se tak v době, kdy hinduistické organizace s vazbami na stranu indického premiéra Naréndry Módího kongregaci obviňují, že se pod rouškou charity snaží obrátit chudé hinduisty na křesťanství, což kongregace popírá. Vláda Naréndry Módího odmítla vydat řádu Misionářky lásky povolení na základě zákona o příspěvcích ze zahraničí poté, co zjistila „nežádoucí vstupy“, uvedlo ministerstvo vnitra bez dalších podrobností.

Ministerstvo však odmítlo dřívější tvrzení šéfky vlády indického státu Bangla Mamaty Banerdžíové, že indický kabinet zmrazil bankovní účty kongregace. Banerdžíová, hlasitá kritička Módího vlády, napsala na twitteru, že 22.000 pacientů, o které se zaměstnankyně charity starají, zůstali bez jídla a léků. Federální vláda ale tvrdí, že charitativní organizace sama požádala banku o zmrazení účtů.

SOUVISEJÍCÍV Indii bylo křivě obviněno 16 pastorů za narušování pořádku

Ke sporu dochází několik dní poté, co skupiny hinduistických fundamentalistů narušily v částech Indie křesťanské bohoslužby. Od doby, kdy se v Indii v roce 2014 Naréndra Módí ujal úřadu premiéra, posílily pravicové hinduistické skupiny své pozice, uvádí Reuters. Útoky na náboženské menšiny zdůvodňují snahou zabránit náboženské konverzi. Hinduisté tvoří v Indii drtivou většinu, zatímco křesťané jen něco málo přes dvě procenta populace.

Římskokatolická misionářka albánského původu Matka Tereza, která působila především v Indii, založila řád Misionářky lásky v roce 1950. Pro svou nezištnou činnost ve prospěch nemocných a chudých nejen v Indii se stala ztělesněním milosrdenství; byla oceněna řadou vyznamenání, včetně Nobelovy ceny za mír, a po své smrti byla v září 2016 prohlášena papežem Františkem za svatou. Její kongregace sdružuje přes 3000 jeptišek, které po celém světě provozují hospice, komunitní kuchyně, školy nebo domovy pro opuštěné děti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – Matka Tereza

Tags: ,,,,

1 Komentář

 1. „Hinduisté ji obviňují, že se pod rouškou charity snaží obrátit chudé hinduisty na křesťanství, což kongregace popírá“.

  Bude to jen záminka, vadí jim něco jiného, snad mají zálusk na majetky. Také nevěřím, že by ta kongregace dělala něco opačného, než jejich zakladatelka. Matce to bylo jedno. Ať si každý věří, čemu chce. Pokud by obracela na křesťanství, nebyla by dostala Nobelovou cenu a obdiv světa.

  Sama jednou odpověděla katolickému knězi na otázku, zda obracela na křesťanství:
  „Ano, obracela. Obracím tě, abys byl lepším hinduistou, nebo lepším muslimem, nebo lepším protestantem, nebo lepším katolíkem, nebo lepším Pársem (zoroastriánem), nebo lepším Sikhem, nebo lepší buddhistou. A až poté, co najdeš Boha, je to na tobě, abys udělal to, co Bůh po tobě chce.“ zdroj: https://www.thegospelcoalition.org/article/9-things-you-should-know-about-mother-teresa/
  Zdroj cituje přímo z oficiálních stránek Střediska Matky Terezy, jaký byl její pohled na konverze: https://www.motherteresa.org/08_info/2015-Coversion.html
  Zde je závěr :
  „Konstituce Misionářek lásky prohlašuje: “Nikomu nevnucujeme katolickou víru, ale máme hlubokou úctu ke všem náboženstvím, protože je vždy nezákonné nutit druhé, aby přijali katolickou víru proti svému svědomí“. Toto odráží úmysl samotné Matky Terezy a Misionářky lásky následují její šlépěje.“

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář