Íránský pastor poslán do vězení více než 1600 km od svého domova

Íránský pastor byl po nedávném zatčení a sporném obvinění z podkopávání státní bezpečnosti přemístěn do vězení vzdáleného více než 1 600 km od svého bydliště v jižní části země.

Pastor Matthias (Abdulreza Ali) Hagnedžád z íránské církve byl převezen do věznice ve městě Minab v provincii Hormozgan, tedy do značné vzdálenosti od svého domova v Bandar Anzali, uvádí lidskoprávní organizace Christian Solidarity Worldwide se sídlem ve Spojeném království.

SOUVISEJÍCÍ Írán: Soudce propustil křesťanský pár z vězení a rozhodl, že shromáždění domácí církve nejsou nezákonná

Pastor Hagnedžád a další církevní vedoucí, pastor Yousef Nadarkhani, jsou obviněni z pokusu o destabilizaci státu, což je obvinění vznesené poté, co je údajně pod nátlakem usvědčil jeden z manželů z jejich denominace.

Pastor Hagnedžád byl již dříve v roce 2014 zproštěn podobných obvinění, aby ta byla v lednu 2022 znovu vznesena. Podle zdrojů CSW byla tato obvinění obnovena 25. listopadu 2019, kdy politická policie obdržela od tehdejšího hlavního soudce a současného íránského prezidenta Ebrahima Raisiho povolení zrušit rozhodnutí Nejvyššího soudu ve prospěch pastora Hagnedžáda.

Zakládající prezident CSW Mervyn Thomas vyjádřil znepokojení nad opakovanými právními problémy, kterým čelí pastoři.

„CSW je zděšena neustálým účinným soudním pronásledováním pastorů Hagnedžáda a Nadarkhaniho,“ uvedl podle Christian Post Thomas a zdůraznil, že se jedná o jasné porušení článku 14,7 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, jehož je Írán signatářem.

Thomas vyzval Írán, aby respektoval právo všech občanů na svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení, a vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění pastora Hagnedžáda a dalších osob vězněných kvůli své víře. Pastor Nadarkhani byl již dříve zatčen během razie na křesťany v květnu 2016 , kterou provedlo ministerstvo vnitra.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. července 2023 Foto: CSW – pastor Hagnedžád

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář