Italský misionář o represích v Číně: Církev se má stát státní institucí a kněží úředníky

Vatikán/ Čína. Vatikánské směrnice pro čínské duchovenstvo jsou krok správným směrem, avšak příliš optimistický – domnívá se kněz Sergio Ticozzi, misionář z Papežského institutu zahraničních misií, působící přes 40 let v Číně.

Vatikán vysvětlil, co mají udělat kněží, po nichž vláda žádá formální registraci a zároveň podpis deklarace, která nerespektuje katolickou víru, protože mluví o „nezávislosti, autonomii a samosprávě čínské církve“.

Pozitivní rys spatřuje italský misionář v tom, že vatikánský dokumentu ukazuje cestu mnoha kněžím, prožívajícím vážná dilemata. Je důležité, že Svatý stolec požaduje respekt k jejich svědomí. Jak zdůrazňuje P. Ticozzi, je však nutné lépe si uvědomit, jak závažné jsou restrikce, které komunistický režim na církev klade. Jde mimo jiné o zákaz, v některých provinciích již zavedený, pouštět nezletilé do kostelů. Nebezpečná je také manipulace katolického učení k politickým cílům.

Úmysly čínské administrativy neponechávají žádný prostor pro pochybnosti. Cílem je zredukovat církev na státní instituci a duchovním přidělit roli úředníků, píše otec Ticozzi, který v minulosti pracoval ve vatikánské Komisi pro církev v Číně, ustanovené papežem Benediktem XVI.

Italský misionář vyjádřil také uspokojení nad tím, že díky nedávným vatikánským směrnicím se čínští katolíci mohli něco dozvědět o vatikánsko-čínské smlouvě, uzavřené v minulém roce, jejíž obsah nadále zůstává utajený. Nyní je zřejmé, že komunistická vláda se zavázala k respektování katolického učení, píše italský misionář v Číně, otec Sergio Ticozzi.

Čína se řadí k 27 nejhorším státům na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů. Toto hodnocení odráží rostoucí uplatňování nařízení o svobodě vyznání v Číně, které je nyní mnohem tvrdší.

Americké ministerstvo zahraničí odhaduje počet čínských křesťanů na 70 milionů. Pokud bude současný růst pokračovat, zanedlouho bude v Číně více křesťanů než v kterékoli jiné zemi na světě. Čínské vedení má z růstu křesťanské víry a jejího vlivu ve společnosti velké obavy. Počet křesťanů je totiž daleko vyšší než počet členů komunistické strany.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: -mn-  Vatikánský rozhlas  Datum: 3. června 2019  Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář