Italský web chystá veřejnou databázi případů zneužívání nezletilých v církvi

Řím – Italský týdeník Left oznámil, že v pátek na svých stránkách zveřejní databázi případů zneužívání nezletilých v italské katolické církvi. První seznam, jehož součástí mají být i jména odsouzených a vyšetřovaných církevních činitelů, bude obsahovat asi 50 případů s více než 140 oběťmi. Databáze bude postupně doplňována, týdeník Left a sdružení Rete L’Abuso už nyní prověřují dalších 300 případů, informoval deník Il Messaggero.

Seznam vychází z databáze sdružení Rete L’Abuso (Síť zneužívání), kterou založil v roce 2010 Francesco Zanardi, jehož v 80. letech sexuálně zneužíval kněz v Savoně. Zanardi od zveřejnění databáze očekává, že se tímto tématem konečně začnou šířeji zabývat italská média i instituce. Doufá také ve vznik nezávislé vyšetřovací komise, jaké vytvořily například Francie či Německo, protože podle něj vyšetřování italskou biskupskou konferencí by nebylo důvěryhodné. Zatím ale ani mezi italskými biskupy nepanuje stran této záležitosti shoda.

SOUVISEJÍCÍBývalý papež Benedikt požádal o odpuštění v kauze sexuálního zneužívání

První seznam, který se Left chystá v pátek zveřejnit, má obsahovat jméno církevního představitele s informací, zda byl odsouzen či je stále vyšetřován, obecně čin, jehož se měl dopustit, počet jeho obětí, rok, kdy se čin měl stát, a diecézi, pod níž církevní činitel spadá.

Komise pro vyšetřování sexuálního zneužívání nezletilých v církvi zřídilo jako jedno z prvních v roce 1999 Irsko. Posléze vznikly podobné komise mimo jiné v Belgii, Německu, Austrálii či Francii. Minulý měsíc začala fungovat komise vyšetřující případy zneužívání nezletilých v církvi zřízená portugalskou biskupskou konferencí. Ve Španělsku biskupská konference nezávislou komisi zřídit odmítla, vytvořit se ji ale chystá tamní parlament.

Papež František se ke kauzám sexuálního zneužívání v církvi, jehož se v řadě zemí někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po začátku svého pontifikátu v roce 2013. V roce 2014 zřídil vyšetřovací komisi a téhož roku přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí. V roce 2019 svolal do Vatikánu první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi a posléze vydal několik dekretů, jež mají zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. února 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář