Italští biskupové jsou proti odstranění křížů z veřejných škol

Řím – Konference italských biskupů kritizovala návrh italského ministra školství, aby byly ze školních tříd odstraněny krucifixy.

„Domnívám se, že by školy měly být sekulární a umožnit všem kulturám, aby se vyjádřily,“ řekl podle CNA ministr školství Lorenzo Fioramonti v italské rozhlasové relaci v pondělí 30. září.

Odstranění křížů by údajně učinilo učebny „inkluzivnějšími“ pro lidi, kteří nejsou křesťany v zemi, kde se kolem 80% Italů identifikuje jako katolíci, dodává CNA.

Fioramonti si také myslí, že ve třídách by se místo obrazu prezidenta země Sergia Mattarelly měly vystavit mapy světa a části italské ústavy.

Biskupská konference v brzké reakci odsoudila myšlenku odstranit krucifixy z třid a debatu označit za „zbytečnou“.

Krucifix, jak se uvádí ve stanovisku, není určen k rozdělení, ale je „symbolem univerzálního bratrství“ a „jedním z kulturních kořenů naší civilizace“.

Proti návrhu se také vyjádřila poslankyně Debora Serracchianiová a naléhala na vládu, aby se zaměřila na „skutečné problémy“. „Na našich školách je příliš mnoho problémů, než aby se řešily takové morální debaty,“ dodala.

V roce 2009 byla k soud podána žaloba proti přítomnost křížů ve školách, která tvrdila, že porušuje „svobodu myšlení, svědomí a náboženského cítění“ studentů a učitelů.

Podnětem se zabýval Evropský soud pro lidská práva, který v roce 2011 rozhodl, že „nic nenasvědčuje tomu, že by úřady netolerovaly žáky, kteří věří v jiná náboženství, jsou nevěřící nebo kteří měli jiné filozofické přesvědčení“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 18. října 2019  Foto: Unspash – ilustrační 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář