Izolovaný kmen, který v minulosti zabil misionáře, se dnes těší z Božího slova

Izolovaný kmen v Západní Papui na ostrově Nová Guinea obdržel 2 500 Biblí. Zajímavostí je, že před 55 lety v této oblasti byli zabiti dva misionáři, kteří se snažili zdejší obyvatele zasáhnout evangeliem.

Někteří členové kmene Jali jdou i celý den, aby se dostali k příjezdové dráze pro letadla, aby od si od organizace Mission Aviation Fellowship (MAF) převzali zásilku Biblí v jejich vlastním jazyce.

Christian Today informuje, že v roce 1965 piloti MAF nejprve lokalizovali zdejší odlehlý kmen v oblasti údolí Seng. Následně provedli průzkumné lety nad tehdejší holandskou Novou Guineí. V té dobé byli místní domorodci známí jako zdatní bojovníci v džungli a kmen praktikoval čarodějnictví a kanibalismus.

Tři roky poté, co je poprvé objevili piloti MAF, vytvořili misionáři Phil Masters a Stan Dale plán na založení misijní stanice v údolí Seng, aby mohli začít se sdílením evangelia.

Když oba misionáři dorazili do oblasti, aby prozkoumali místo pro novou přistávací dráhu, ve vesnicích se rozšířila zvěst o dvou podivně vypadajících bílých mužích. Domorodci se k nim v tichosti přiblížili a vystřelili na ně šípy. Uvádí se, že zemřeli až poté, co je zasáhlo asi 200 šípů.

O tři měsíce později se rodina Newmanů rozhodla je hledat, ale jejich letadlo tragicky havarovalo v údolí Seng a všichni na palubě zemřeli, kromě nejmladšího syna Paula Newmana, kterému se podařilo uniknout z hořících trosek a najít úkryt v chatrči domorodce, který nesouhlasil se zabitím misionářů.

Když členové kmene zjistili, že malý Paul přežil, vnímali to jako znamení a pozvali misionáře do své vesnice. O pět let později tam bylo pokřtěno 35 nových křesťanů a postavil se nový kostel.

Dnes misijní organizace MAF nadále slouží obyvatelům Papuy a létá s osmi letadly do 160 odlehlých místech a pomáhá při růstu církve. Také podporuje projekt překladu Bible do domorodého jazyka.

Srpnová zásilka přivezla do oblasti 1160 Biblí a 1400 dětských biblických příběhů přeložených do jazyka Jali.

Linda Ringenberg, jejíž manžel Dave pracuje jako pilot podle Christian Today uvedla: „Nyní místo čekání na válku čekala místní církev na další Bible ve svém jazyce. Protože Bůh ve své dalekosáhlé lásce pracoval prostřednictvím smrti, havárie letadla, věrných misionářů, překladatelů a organizací jako MAF, kmen Jali již nechodí cestou temnoty, protože Boží slovo osvětluje jejich stezky.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář