Izrael nepustí na vánoční oslavy do Betléma Palestince z Gazy

Jeruzalém – Izrael letos nepustí Palestince z Pásma Gazy o vánočních svátcích k oslavám do Betléma a Jeruzaléma. V dvoumilionovém palestinském Pásmu Gazy žije zhruba 1000 vyznavačů křesťanství. Území je pod izraelskou blokádou a mluvčí izraelského úřadu, který zajišťuje vojenskou spolupráci s Palestinci, ve čtvrtek řekl, že křesťané z Pásma Gazy budou moci přes Izrael vycestovat do ciziny, ale povolení k návštěvě Západního břehu Jordánu ani Jeruzaléma nedostanou.

Izrael blokádu zavedl v roce 2007, kdy se vlády v pásmu ujala radikální skupina Hamás. Izrael ji označuje za teroristickou a od roku 2007 spolu obě strany několikrát bojovaly. Izrael blokádu považuje za bezpečnostní opatření, obyvatelům pásma povoluje vstup na své území jenom z humanitárních důvodů a kontroluje také přechody, jimiž se dopravuje zboží.

Jak napsala agentura Reuters, rozhodnutí o zákazu účasti Palestinců z Pásma Gazy na vánočních oslavách je překvapení, protože loni na ně Izrael pustil 700 křesťanů z Gazy. Dostali povolení navštívit Jeruzalém, Betlém, Nazaret a další místa, jež křesťané o svátcích vyhledávají.

Organizace izraelských ochránců lidských práv Giša se domnívá, že Izrael prohlubuje politiku separace obou palestinských území – Pásma Gazy a Západního břehu Jordánu.

Představitelé křesťanské komunity v Jeruzalémě zákaz odsoudili a vyzvali izraelské úřady, aby rozhodnutí přehodnotily. „Lidé z celého světa mají povoleno navštívit Betlém a myslíme si, že křesťané z Gazy by toto právo měli mít také,“ sdělil poradce náboženských vůdců ve Svaté zemi Vádí abú Nasr.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 16. prosince 2019  Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář