Izrael zavírá kvůli svátku hranice, přeruší letecký provoz a vyprázdní silnice

Jeruzalém – Izraelské mezinárodní Ben Gurionovo letiště dnes zastaví na den provoz, ze silnic zmizí auta, zastaví se veřejná doprava a postupně se odmlčí rozhlasové a televizní vysílání. Začne nejvýznamnější svátek roku Jom kipur, neboli Den smíření. Armáda bude v pohotovosti kromě jiného i kvůli rekordnímu množství hrozeb teroristickými útoky, píše server The Times of Israel.

Uzavřou se přechody na palestinská území – na Západní břeh Jordánu a do Pásma Gazy, což Izraelci dělají při většině svých svátků.

Bezpečnostní agentury dostaly před zahájením svátku 80 varování před možnými útoky a to je více než loni. Podle televize budou vyslány posily k 26 armádním praporům na okupovaném Západním břehu Jordánu. Vojáci tam v minulých týdnech čelili palestinským útokům při raziích podnikaných na tamní extremisty. Zemřelo při nich od jara podle The Times of Israel 200 Palestinců, většina z nich byli útočící radikálové, avšak část také civilisté, kteří do násilností zapojeni nebyli.

SOUVISEJÍCÍSvátek stánků

Provoz na mezinárodním letišti bude obnoven ve středu odpoledne a večer se také znovu otevřou hraniční přechody. Auta na silnicích nahradí jízdní kola a další bezmotorové prostředky. Řídit automobil v Den smíření mají židé zakázáno a nepraktikující Izraelci využívají vyprázdněných silnic k cyklistice.

Období svátku zahrnující modlení a půst je přesně dané, trvá 25 hodin, začne v 17:00 a skončí ve středu před 18:00 SELČ.

Ve vysokém stupni pohotovosti budou kromě vojska také záchranné služby, protože o tomto dni bývá mnoho zranění na silnicích, kde se objeví na kolech tisíce dětí. Zdravotníci zasahují často i u synagog, kde rodiče nechávají děti bez dozoru, další zásahy si vyžádají komplikace související s půstem nebo dehydratací. Loni zabil 12letého chlapce opilý cyklista a při podobném incidentu se vážně zranil 11letý hoch.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář