Jak si počínala nová slovenská vláda v prvních 100 dnech? (Anketa)

Bratislava – Igor Matovič převzal vládu v bezprecedentní době začínající pandemie. Jeho protikorupční hnutí slibovalo očištění společnosti od „našich lidí.“ Jak se mu to po prvních 100 dnech spolu se stranami Jsme rodina, SaS a Za lidí daří, jsme zjišťovali mezi našimi respondenty.

 

Benjamín Uhrin (předseda Rady Bratské jednoty baptistů) : Prvních 100 dní nové vlády bylo velmi silně poznamenaných pandemií Covidu. Výsledky jsou na Slovensku nepochopitelně dobré. Jak se vláda vypořádá s důsledky pandemie a přechodem do standardního režimu, uvidíme až v nejbližších měsících. Je evidentní, že kauzám a napětím se nevyhnou. Ať jim Bůh dává moudrost spravovat naši zemi co nejlépe!

 

Jozef Mikloško (bývalý poslanec NR SR za KDH): Ačkoliv média vše zpochybňují, demokraticky zvoleným dám klid i více než 100 dní. Matovič porazil Fica, i liberály, marně vyskakují. (Změnila by se situace, kdyby počet kroužků každého poslance se vynásobil počtem členů jeho strany a dělil penězi na jeho kampaň?) Koronavirus vládě pomohl, odpoutal pozornost od reálných problémů. Vinit ze všeho jiné, zejména Pellegriniho, je hloupost. DNA Matoviča nepustí, kritizuje cirkusy, které roky sám dělal v NR SR. Pokud se nezmění, jako premiér padne. Kdo bude z OĽaNO premiérem? Předčasné volby nebudou, alternativu nemáme. 53 poslanců OĽaNO a 37 jiných, spolu 90, si nezruší čtyřletý mandát. Netřeba ke všemu dělat tiskovky. „Základní“ otázky okurkové sezóny – diplomky, ruské krasavice, měnění historie 2. světové války, kácení soch, černo-bílé šachy… skončí. Loď Evropy už narazila, i když na palubě se ještě tančí. Vytištěné papírky, vlastně Eura se půjčí na koronavirus, ale utratí se za jiné. Slovensko si musí udržet zejména duchovní standard, což při tlaku nekřesťanského Západu nebude snadné.

Peter Lipták (evangelizační pracovník) – Tato vláda nastoupila v nejdramatičtějším období po druhé světové válce, kvůli covidu 19, čemuž věnovala nejvíce úsilí těchto prvních 100 dní. Kritici ještě dříve než vůbec nastoupila „křičeli“, že to nezvládnou, opak je pravdou, jsme mezi světovou špičkou. Živě si pamatuji první den této vlády, strávila ho ve skladech státních hmotných rezerv, kde s hrůzou zjistila, že je prázdný. Za to se nedávno zjistilo, že bývalou vládou dosazený šéf hmotných rezerv měl kromě nemovitostí, jejichž původ nedokázal dostatečně vysvětlit, doma v trezoru dostatečnou hmotnou rezervu zlatých cihliček. Toto je zároveň takový symbol stavu , v jakém převzala zemi z rukou Pellegriniho vlády. Prioritou Matovičovy vlády je proto zbavit Slovensko korupce a mafie, avšak tomuto cíli se bude moci věnovat asi až v následujících dnech. Toto hodnocení píši v době, kdy ve společnosti rezonuje „kauza“ diplomové práce Borise Kollára. Přesto si stojím za tímto pozitivním hodnocením. Protože jde o řešení věcí z minulosti, ne zneužití momentální vládní moci, jak to bylo např. v udělování si vojenských hodností v čase Ficovy vlády.

 

Ervin Mittelmann (kazatel Církve bratrské) – Matovičova vláda byla pro všechny, i pro samy zvolené poslance, velkým překvapením. Na jedné straně jsem rád, že skončila doba korupční vlády Směru. Také Matovicova vláda dobře zvládla první vlnu korona krize. Jsem však zklamaný z vysoké nekompetentnosti mnoha poslanců, jak je to vidět v případu Kollárova plagiátorství. V tomto směru bude mít vláda co dělat, aby neztratila svůj kredit.

Marcela Dobešová (předsedkyně Fóra života) – Prvních 100 dní vlády poznamenal Covid 19. Tato situace překvapila všechny. Nikdo na ni nebyl připraven a nikdo nemohl předvídat, zda nenastane scénář průběhu šíření nákazy podobný jako v Itálii. Tuto napjatou situaci zvládla vláda Igora Matoviča výborně. Neříkám, že bez chyb, ale na to, že je to poprvé, tak jsme to zvládli dobře.

Jsme vděční zdravotníkům, kteří museli přijmout práci ve vyhlášeném nouzovém stavu. Díky patří sociálním pracovníkům, na které se zapomínalo, že jsou v první linii. Mnozí z nich zůstali celé dny u starých, nemocných, umírajících a odkázaných na péči druhých.

Vedle boje proti viru vláda koncipovala i programové prohlášení. Ve Fóru života nás velmi potěšilo, že z našich dvaceti systémových návrhů na zlepšení života, vláda přijala do svého programového prohlášení třináct. Nabídli jsme svoje dlouholeté zkušenosti a aktivně komunikujeme s více ministerstvy, ale i poslanci. Je to první vláda za posledních 20 let, která skutečně bere vážně naše zkušenosti a přihlíží k praxi. Nicméně na to, jak se toto všechno přetaví do legislativních norem, si musíme ještě počkat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 7. červrenec 2020  Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář