Jakou budoucnost mají denominační vazby? Američtí pastoři jsou skeptičtí

Většina pastorů věří, že je nezbytné, aby jejich sbor byl součástí denominace, ale pochybují o důležitosti těchto typů vazeb v horizontu dalších desítek let. Společnost Life way Research se zeptala protestantských pastorů na jejich názor na důležitost denominací a jak dopadnou v příštích 10 letech.

„Mezi protestantskými sbory ve Spojených státech přetrvávají konfesní rozkoly a spory, vznik nových místních a národních nedenominačních sítí a charakteristická je přítomnost velkého počtu sborů, které nepatří k žádné denominaci,“ cituje ředitele společnosti Life way Scotta McConnelle portál ChristianityToday. „To vyvolává otázku, zda sbory patřící do protestantských denominací v nich stále vidí nějakou přidanou hodnotu.“

SOUVISEJÍCÍFrancis Chan řekl, že evangelikálové nikdy v historii neměli horší renomé

Téměř 8 z 10 protestantských pastorů, jejichž sbor je součástí denominace nebo ve skupině podobné denominaci (78 %) vnímá důležitost denominačních vztahů, zatímco každý pátý s tímto názorem nesouhlasí (20 %) a 2 procenta si nejsou jistá.

Duchovní jsou přesvědčeni, že jejich sbory sdílejí podobný názor na konfesní vazby. Podobné procento (77 %) uvádí, že jejich kongregace je přesvědčena, že je nezbytné, aby jejich sbor byl součástí denominace. Na druhé straně 21 procent nesouhlasilo a 2 procenta si nejsou jistá.

„Zatímco vazby v některých denominacích jsou zcela dobrovolné, v jiných jsou hluboce zakořeněné,“ dodal McConnell. Někteří pastoři jsou přesvědčeni, že denominační vazby jsou pro ně osobně důležité. Mladší pastoři (18–44) s větší pravděpodobností souhlasí než ti ve věku 65 let a starší (83 % ku 74 %). Existují také rozdíly v rámci různých denominačních proudů. Pastoři tradičních protestantských denominací (92 %) s větší pravděpodobností než evangelikálové (76 %) řeknou, že je pro ně osobně důležité být součástí denominace.

SOUVISEJÍCÍEvangelikálové by dnes odkaz Johna Stotta potřebovali více než kdy jindy

Postupné rozvolňování denominačních vazeb?

Navzdory tomu, že většina pastorů a jejich kongregace souhlasila s důležitostí spojení s denominací, většina je přesvědčena, že jejich význam v příštím desetiletí bude klesat. Více než 6 z 10 pastorů (63 %), uvádí, že důležitost identifikace s denominací v příštích 10 letech bude mít klesající tendence. Zhruba třetina pastorů (32 %) nesouhlasí a 5 procent si není jistých.

Skupina, která je nejméně pesimistická ohledně klesajícího trendu denominačních vazeb, jsou mladí pastoři (18–44), když více než polovina s tímto názorem nesouhlasila (54 %). „Hlasy lidí, včetně pastorů, kteří předpovídali zánik protestantských denominací v USA, se neprokázaly jako prorocké,“ řekl McConnell. „Skutečnost, že mladší pastoři jsou méně pesimističtí, by mohla signalizovat lepší dny pro denominace.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář