JD Greear varuje, že Jižní baptisté by kvůli trvalému zákazu pastorek mohli přijít o kongregace 

V době, kdy se delegáti Jižní baptistické konvence připravují na hlasování o dodatku k ústavě, který by trvale zakázal ženám sloužit jako pastorky, označil bývalý prezident denominace J. D. Greear tento dodatek za „nerozumný“ a „zbytečný“ a uvedl, že by mohl vést k odlivu menšinových kongregací.

„Jsem proti tomuto dodatku, ne kvůli jeho obsahu, ale kvůli jeho snaze podkopat naše historické zásady spolupráce,“ napsal podle The Christian Post ve čtvrtek na svých webových stránkách Greear, který v letech 2018-2021 zastával funkci prezidenta SBC.

„Obrací vzhůru nohama systém, který funguje. Nejsem proti novele ústavy proto, že bych byl umírněný nebo měkký v teologických otázkách. Obávám se, že misionářská, kooperativní rovnováha, která charakterizuje naši denominaci od dob konzervativního obrození, má být změněna.“

SOUVISEJÍCÍWarrenův apel nezabral, Saddleback byl podle očekávání vyloučen z denominace

Baptistická ústava definuje „pastora“ jako „toho, kdo plní pastýřský úřad a vykonává pastýřské funkce“. Článek VI dále uvádí, že biblickými úřady jsou pastýři a diakoni a že „ačkoli muži i ženy jsou obdarováni pro službu v církvi, úřad pastora je omezen na muže, jak je definováno Písmem“.

Na výročním shromáždění SBC v červnu 2023 prošel návrh na změnu ústavy, který objasňuje, že ženy nemohou sloužit jako pastorky, přibližně 80 % hlasů od více než 12 000 delegátů. 

Dodatek, který navrhl pastor Mike Law z Virginii, se stane trvalým, pokud získá většinovou podporu na výročním zasedání SBC, které začalo v neděli v Indianapolisu ve státě Indiana.

Hlasování o novele loni proběhlo jen několik hodin poté, co 88 % delegátů hlasovalo pro vyloučení sboru Saddleback Ricka Warrena za to, že umožnil ženě sloužit v úřadu vyučujícího pastora. Vyloučení baptistického sboru Fern Creek za to, že v ní působí pastorka, bylo rovněž potvrzeno 92 % hlasů.

Zatímco Greear tvrdil, že si nemyslí, že je nutné měnit ústavu SBC, aby ženy v denominaci nemohly sloužit jako pastorky, pastor Heath Lambert z Prvního baptistického sboru ve Jacksonville na Floridě, s tím nesouhlasí.

Lambert, který je autorem řady knih, ve svém blogu k této problematice, tvrdí, že „dodatek ústavy je jednou z nejzásadnějších otázek, kterým čelí delegáti mířící do Indianapolisu na zasedání Jižního baptistického sněmu v roce 2024“.

„Skutečným problémem v této záležitosti je Bible. Bible naprosto jasně říká, že úřad pastora je vyhrazen mužům kvalifikovaným podle Písma (1. Timoteovi 2,11-12; 3,1-7; Titovi 1,6). Baptisté to vědí. Díky tomuto jasnému poznání je celá věc mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát z některých přehnaných debat kolem této otázky,“ vysvětlil Lambert.

„Je to jednoduché. Před baptisty byl předložen dodatek ústavy. Otázka, kterou dodatek klade, zní, zda souhlasíme s Písmem, že úřad pastora je vyhrazen mužům. Bratři a sestry, jasná odpověď – jediná odpověď – je ano. Prostá věrnost vyžaduje náš souhlas s Písmem.“

Lambert sice připustil, že někteří vedoucí představitelé SBC, včetně současného prezidenta Barta Barbera, nepovažují dodatek za nutný, ale argumentoval tím, že právě kontroverze, která vypukla v souvislosti se zaměstnáváním žen pastorek ve sboru Saddleback, si vyžádala toto vyjasnění.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. června 2024 Foto: Baptis Press – JD Greear

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář