Warrenův apel nezabral, Saddleback byl podle očekávání vyloučen z denominace

Jižní baptisté potvrdili vyloučení sboru Saddleback z denominace kvůli tomu, že tato kalifornská megacírkev umožnila ženě sloužit v úřadu vyučujícího pastora.

Podle výsledků oznámených ve středu ráno na výročním shromáždění SBC v New Orleans bylo vyloučení Saddlebacku potvrzeno poměrem hlasů 9 437 (88,46 %) ku 1 212 (11,36 %).

Kromě toho bylo potvrzeno vyloučení baptistického sboru Fern Creek z Louisville v Kentucky a sboru Freedom z Vero Beach na Floridě, a to poměrem hlasů 9 700 ku 806, resp. 9 984 ku 343 hlasům.

SOUVISEJÍCÍWarren přednesl před delegáty vášnivé poselství obhajující službu pastorek. Mohler poukázal na baptistické vyznání víry  

Baptisté z Fern Creeku byli vyloučeni z SBC kvůli tomu, že sbor má pastorku. Freedom Church byl vyloučen, protože pastor sboru byl věrohodně obviněn ze sexuálního zneužívání.

Portál Christian Post píše, že výkonný výbor SBC v únoru označil Saddleback spolu s dalšími pěti sbory za kongregace, které s denominací „přátelsky nespolupracují“. Pastor Andy Wood, který loni vystřídal zakladatele Saddlebacku Ricka Warrena, uvedl svou manželku Stacie do pozice vyučující pastorky.

V baptistické ústavě se uvádí, že ačkoli jsou muži i ženy povoláni k šíření evangelia, úřad pastora je omezen pouze na muže.

V úterý odpoledne vyslechli delegáti sjezdu odvolání sborů Saddleback, Fern Creek Baptist a Freedom Church, přičemž Warren prosil denominaci, aby znovu zvážila vyloučení Saddlebacku.

Warren argumentoval, že se baptisté mohou dohodnout na tom, že se ve věci pastorek neshodnou, a přirovnal to k rozhodnutí SBC nevylučovat sbory, které se hlásí ke kalvínské teologii.

„Měli bychom vylučovat sbory za všechny druhy sexuálních hříchů, rasových hříchů, finančních hříchů, hříchů vedení, hříchů, které poškozují svědectví našeho sjezdu,“ řekl Warren. „Ale 1129 sborů, v nichž jsou v pastoračním týmu ženy, nezhřešilo.“

Proti odvolání Saddlebacku vystoupil prezident Jižního baptistického teologického semináře Al Mohler, který varoval, že Saddleback ohrožuje jednotu SBC.

„Není to jen záležitost církevních norem, není to jen záležitost hermeneutiky,“ zdůraznil Mohler. „Je to záležitost biblického závazku, závazku vůči Písmu, které podle našeho názoru jednoznačně omezuje úřad pastora na muže.“

„Zde se setkáváme s neobvyklou situací, kdy sám Dr. Warren učinil opakovaná vyjádření a sbor opakovaně podnikl kroky, které jasně ukazují, že odmítá konfesijní chápání Jižních baptistů v této otázce.“

Církev Saddleback, kterou v roce 1980 založili Rick a Kay Warrenovi, se rozrostla na více než tucet míst v Kalifornii a její průměrná týdenní návštěvnost bohoslužeb se pohybuje kolem 30 000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. června 2023 Foto: Facebook @OtakarVožeh

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář