Jeden z nevlivnějších evangelikálních lídrů současnosti ohlásil odchod z pozice pastora 

Po více než čtyřiceti letech je pastor jednoho z největších a nejvlivnějších sborů v USA připraven odstoupit.

A na své místo jmenoval mladý pár. „Dnes odpoledne jsem na setkání všech zaměstnanců, které se konalo v areálu Lake Forest, konečně mohl veřejně oznámit, že jsme našli pár od Boha, který povede náš sbor, a že souhlasili s tím, že přijdou!“ ohlásil v e-mailu pastor baptistického sboru Saddleback Rick Warren.

SOUVISEJÍCÍ Co je za jedinečným úspěchem růstu sboru Saddleback, založeným Rickem Warrenem?

Religion News Service informuje, že součástí e-mailu byl odkaz na video, ve kterém vystupují Warren a jeho manželka Kay spolu s Andym a Stacie Woodovými z církve Echo v kalifornském San José. Čtyřicetiletý Andy Wood je v současné době vedoucím pastorem sboru Echo, zatímco Stacie Woodová ve sboru vyučuje. Stejné role budou zastávat i v Saddlebacku.

Sbor Echo, který byl založen v roce 2008 jako South Bay Church, má nyní čtyři kampusy a na týdenní bohoslužby chodí přibližně 3 000 lidí. Stejně jako Saddleback má Echo vazby na Jižní baptisty, ačkoli ani jeden ze sborů nepoužívá ve svém názvu slovo baptistická. Andy Wood je absolventem Jihozápadního baptistického teologického semináře a v rámci Severoamerické misijní rady SBC spolupracuje se zakladateli sborů.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Kay a já tomuto páru velmi věříme,“ uvedl Warren v prohlášení. „Máme je moc rádi a jsme si jisti, že je Bůh připravil a vyvolil, aby převzali štafetu a běželi další etapu maratonu sboru Saddleback.“

Hledání nového pastora začalo loni v létě, částečně kvůli Warrenovým přetrvávajícím zdravotním problémům. Loni církvi sdělil, že trpí poruchou, která způsobuje rozmazané vidění, a že se v posledních letech se jeho zdravotní stav zhoršil.

RNS dále uvádí, že představitelé Saddlebacku hovořili asi se stovkou potenciálních kandidátů, než se rozhodli pro Wooda, který v církvi kázal na začátku tohoto roku.

Wood plánuje odstoupit z funkce pastora kostela Echo na konci června se a s rodinou se přestěhuje se do Orange County. 

V e-mailu adresovaném sboru Saddleback Warren uvedl, že on a Kay jsou naplněni láskou a vděčností za církev, a citoval novozákonní verš o tom, že je třeba bojovat dobrý boj a dokončit závod.

„Nyní nastal čas předat pochodeň nové generaci, která bude milovat, vést a pastoračně působit v naši církevní rodině v následujících desetiletích,“ napsal.

V květnu 2021 se Saddleback dostal na titulní stránky novin poté, co ordinoval tři zaměstnankyně na pastorky – což byl pro jižanské baptisty kontroverzní krok. Prohlášení víry SBC omezuje úřad pastora „na muže kvalifikované podle Písma“. Jižní baptisté se však neshodnou na tom, zda se to vztahuje pouze na senior pastora církve, nebo zda to zakazuje všem ženám mít titul pastora. Neshodnou se ani na tom, zda mohou ženy kázat při nedělní bohoslužbě.

Na výročním shromáždění SBC byl Saddleback nahlášen Výboru pro pověření, který má za úkol rozhodnout, zda kongregace s denominací „přátelsky spolupracuje“. Ačkoli některé sbory opustily SBC poté, co jmenovaly ženy pastorkami, denominace nikdy oficiálně nevyloučila žádný sbor za to, že má ženu pastorku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. června 2022 Foto: Saddleback – Rick Warren

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář