Co je za jedinečným úspěchem růstu sboru Saddleback?

Po více než 40 letech v pozici senior pastora Rick Warren oznámil svůj odchod do ústraní. „Tím moje služba nekončí,“ řekl Warren své kongregaci.  „Není to ani začátek konce.“

Kalifornský megasbor začal hledat Warrenova nástupce. Saddleback se stal mezinárodním fenoménem v evangelikálním světě a Warrenovy knihy o smyslu života nebo o růstu církve se staly bestsellery. Sbor se angažoval v boji proti AIDS a po sebevraždě pastorova syna Matthewa v roce 2013 se Rick spolu s manželkou Kay zaměřil také na pomoc v oblasti duševního zdraví.

SOUVISEJÍCÍBlíží se můj odchod, Rick Warren ohlásil proces hledání svého nástupce

Warren se v průběhu let zdárně vyhýbal kontroverzím. Ale za účast na inauguraci Baracka Obamy se na Warrena vznesla vlna kritiky ze strany některých konzervativních kruhů. Warren na svou obranu říkal, že k modlitbě Otče náš, kterou odříkal před zraky milionů televizních diváků, se připojilo rekordní množství lidí. Minulý měsíc prezident Southern Baptist Theological Seminary Al Mohler kritizoval Saddleback poté, co ustanovil tři ženy za pastorky.

V době Warrenova příchodu do jižní Kalifornie zde podle Christianity Today panovalo agresivní církevní soupeření, což donutilo jednotlivé sbory inovovat v tom, jak se odlišit nebo jak přilákat nové křesťany a hlavně jak si je udržet v silné konkurenci.

Warren začal sbor Saddleback tím, že chodil od dveří ke dveřím, stejně jako jeho mentor Robert Schuller, a ptal se místních lidí, co se jim líbí a co nenávidí na církvi. A na základě svého osobního průzkumu přišel se strategií, jak chce budovat nové společenství.

Vytvořil profil imaginárního „saddlebackého Sama“, který měl určitý druh zaměstnání, rodiny a názorů. Podle Christianity Today Warren nepředpokládal, že by místní obyvatelé byli zakořeněni v nějakém církevním společenství. Cílem bylo novým potenciálním členům co nejvíce usnadnit jejich začlenění do sboru. Pointa tkvěla v odstranění co nejvíce překážek, které by lidem mohly bránit se zapojit do sborového života.

Saddleback se stal součástí plnění standardu lidí tím, že dokázal upoutat jejich pozornost nabízením stále čerstvých a plnohodnotných duchovních zážitků pro celou rodinu. Sbor vytvořil dokonale fungující tým lidí, kteří měli na zodpovědnost nejmenší detaily související s bohoslužbami, což noví návštěvníci velmi ocenili. Sadlleback měl dobrovolníky zodpovědné za parkovací místa, lidi, kteří vítali u vstupu do budovy, nebo členy, kteří vás zavedli na místo, kde si můžete sednout.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Dětská besídka je plná toho nejmodernějšího zařízení, které okamžitě uchvátí pozornost těch nejmenších, ale i jejich rodičů. Dokonce je tam obrovské akvárium, maminky mají místo, kde si mohou dát kávu a hlavně spoustu atrakcí a programů pro děti různého věku.

Na stejném místě mohou návštěvníci zažít různé formy bohoslužeb. Pokud preferujete moderní chvály, přijedete v konkrétní čas nebo naopak když máte raději tradičnější styl uctívání, tak přijedete v jiný čas. Kromě toho Saddleback nabízí moderní architekturu, která vytváří zajímavou a svěží atmosféru.

SOUVISEJÍCÍWarrenův sbor Saddleback ustanovil do pozice pastora tři ženy

Neexistují ani žádné požadavky na oblečení. Sám Rick Warren se stal známý tím, že nosí havajské košile. Základní myšlenka byla, že se nemusíte nijak zvlášť oblékat, nebude se zde používat žádný formální jazyk a nemusíte si brát s sebou Bibli. Sbor poskytne vše, co potřebujete.

Podle Christianity Today existovaly sbory, které skutečně vnímaly, že když chcete dělat věci správně, musí to mít tradiční střih. Museli jste Bohu projevovat úctu svým postojem, způsobem jak se vyjadřujete či oblékáte.

A tak vznikla představa, že nosit pěkné oblečení, je to nejlepší, co v neděli můžete pro Boha udělat. Pokud by v té době chtěli na bohoslužbu přijít lidé ve stylu hippie, tak by byli požádáni, aby odešli. Nebo kdyby někdo měl na hlavě baseballovou kšiltovku, tak by si ji v kostele musel sundat.  

SOUVISEJÍCÍSaddleback během pandemie prožívá probuzení. Od března jsme přivedli ke Kristu 80 lidí denně, říká Warren

Ve sboru Saddleback podobné bariéry neexistují. Pastor Warren se svým oblečením snažil říkat: „Jsem jedním z vás. Zajímám se o vás. Znám okolnosti vašeho života. Chci znát těžkosti, kterým čelíte každý den. Nechceme předstírat, že duchovní život je vyhrazen pouze pro posvátný den odpočinku.“ A tak se havajské košile staly typickým aspektem pro mnoho dalších věcí, které sbor Saddleback dělal.

Sbor Saddleback také vypracoval důmyslný program, jak zapojit nové členy do sborového života. Vytvořil třídy, kde se noví věřící mohli seznamovat s filosofií církve a základy křesťanského života a postupně přecházet na další stupně až se absolventi sami stali těmi, kteří vedou jiné.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. července 2021 Foto: CC Search – Rick Warren

Tags: ,,,,

3 Komentáře

 1. Já myslel, že za to většinou může Duch svatý, ale oni to budou spíše ty havajské košile a stále nové duchovní zážitky pro celou rodinu 🙂

  Odpověď
  • Máte pravdu. U růstu církve je vždy Duch svatý. Zde je je to firma a supermarket, který vyrábí a nabízí přesně to zboží, které kupuje saddlebacký Sam a lidé jemu blízcí. Proto Samík začal nakupovat zde a doporučil tento obchod dalším zákazníkům.

   Odpověď
 2. Připadá mi takové hodnocení docela nemístné. Článek k tomu ale vybízí sám tím, jak zdůrazňuje třeba to vybavení prostoru pro děti. Myslím ale, že kdo četl knihy tohoto autora, nemyslí si, že je růst tohoto sboru způsobený jen marketingem a ne Duchem Svatým.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář