Saddleback během pandemie prožívá probuzení. Od března jsme přivedli ke Kristu 80 lidí denně, říká Warren

Rick Warren patří mezi nejvlivnější osobnosti v globální rodině evangelikálních křesťanů. Knihy jako Život s jasným cílem nebo Cílevědomá církev patří k bestsellerům. Jím založený sbor Saddleback v Kalifornii navštěvují každý týden tisíce věřících, ale známý se také stal díky propracované strategii při zapojování členů do služby, celosvětové misijní práci či systému malých skupinek.  

„Covid odhalil zásadní problém církve. Většina sborů má pouze jednu aktivitu – bohoslužby. A pokud zrušíte bohoslužby, nemáte nic víc. Teď honem spěchají, aby se vrátili k bohoslužbám, protože to je vše, co mají,“ říká v rozhovoru pro časopis Relevant americký baptistický pastor.  

Warren vysvětlil, že sbor Saddleback nemá jen jednu aktivitu, ale pět. Když jedna skončí, má stále čtyři další. Sbor nadále dělá misii, věřící mají společenství, ale také pokračuje program pro učednictví. Všechny tyto aktivity jsou na sobě nezávislé.

Díky těmto aktivitám kalifornský sbor i nadále fungoval. „Od března jsme přivedli ke Kristu přes 16 000 lidí. Právě jsme svědky probuzení. Průměrně je to přibližně 80 lidí, kteří denně přicházejí ke Kristu,“ popisuje Warren zkušenost sboru, který založil se svou manželkou „na zelené louce“ a nyní patří mezi největší v Americe.  

Warren dále poznamenal, že kromě otázky, kdy mohou spustit bohoslužby se rozhlédli kolem sebe a ptali se, jak mohou být užiteční. „Rozhlédli jsme se kolem a vytvořili seznam všech různých potřeb, které Covid vytváří. Například prvním problémem bylo jídlo. Lidé potřebovali jídlo. Mnoho lidí je bez práce a žili jen z ruky do úst,“ řekl a dodal, že jen za první měsíc pandemie nakrmili 45 000 rodin.

Podle vypracované analýzy více než 13 000 dobrovolníků sboru Saddleback naservírovalo více než dvě tuny jídla pro více než 300 000 rodin. „Jsme největším distributorem potravin v celé jižní Kalifornii. Vedeme naše lidi k tomu, že každý člen církve je služebníkem. Každý je také misionář. Tito lidé vědí, jak mají sdílet svou víru,“ řekl Warren jak se evangelikální sbor popasoval s výzvami pandemie.

 Během služby nuzným se členové sboru snažili vydávat svědectví o své víře v Krista a z těch 16 000 lidí, kteří v posledních měsících přišli ke Kristu, více než 12 000, tak učinilo na základě osobního svědectví některého z členů sboru Saddleback.

Na dotaz, zda se vládní nařízení k uzavření kostelů dá nazývat „pronásledováním křesťanů“, Warren řekl, že podobná opatření se týkala také divadel, koncertů, sportovních zápolení či kin. „Nejsme diskriminováni. Jedná se o otázku ochrany zdraví lidí,“ konstatoval.  „Některé sbory jsou však ochotny hazardovat se zdravím svých členů. Já nejsem. Dobrý pastýř se modlí za své ovečky, stará se o své ovečky.“ Vysvětlil, že to nedělá ze strachu, ale z lásky.

K prezidentské volbě řekl, že  „dnešním křesťanům chybí biblické rozlišování. Dělají rozhodnutí spíše na základě politických preferencí než na těch biblických. To je ten skutečný problém.“

portal

Vysvětlil, že jejich identita pochází primárně z příslušnosti k politické straně. „Pokud se někdo zeptá: „Je Ježíš pravicový nebo levicový?“ Ježíš říká: „Moje království není z tohoto světa.“  Poukázal na to, že každý diktátor jednou zemře a každý prezident jednou odejde ze svého úřadu, ale církev pokračuje ve svém poslání.

„Mnohokrát jsem řekl: Není to důležité, koho si zvolíme do Bílého domu, ale to, koho dáme na kříž, to je opravdu náš zachránce. Žádný politik nás nezachrání,“ upozornil Warren na limity politických lídrů.  

Sbor Saddleback byl průkopníkem ve strategii růstu sboru a jedním z prvních v USA, který se zaměřil na velká víkendová setkání a malé skupinky po domácnostech v průběhu týdne. V současnosti se více lidí schází během týdne k domácímu studiu Bible než na víkendové bohoslužby (téměř 40 000). V roce 1993 se stal prvním sborem, využívajícím internet jako nástroj pro evangelizaci.

Saddleback je také zakladatelem společnosti Celebrate Recovery, která vycvičila více než 100 000 lidí k pomoci těm, kdo bojují se závislostmi. Rick Warren je zván jako řečník po celém světě na konference zaměřené na vedení. Warren ve svých kázáních často říká, že jako první lokální sbor na světě vyslal misionáře do každé země světa. Před několika lety se vzdal platu a ve sboru slouží zdarma. Až po desetiletích se přiznal k tomu, že již jako mladí pár začali odevzdávat Bohu více než deset procent a každý rok to zvyšovali o jedno procento. V současné době dává do církve 90 procent svých příjmů, které pocházejí z prodeje jeho knížek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. ledna 2020 Foto: Saddleback – Rick Warren

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář