Jednota bratrská chce za rok v Hejnicích otevřít střední školu

Hejnic – Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské. Zaměřena by měla být na sociální činnost, ošetřovatelství a předškolní a mimoškolní pedagogiku. Nabídka těchto oborů je v kraji omezená a církevní střední škola v kraji také zatím není. Působit by měla v areálu krajské lesnické školy, které v posledních letech ubývá studentů, a provoz areálu je tak dlouhodobě neudržitelný.

O založení vlastní školy usiluje Jednota Bratrská v Libereckém kraji už 12 let. „Zatím se ale nedařilo získat budovu, kde by škola mohla být. První volbou byla Chrastava, tam to ale nedopadlo,“ řekl ČTK biskup Jan Klas. Škola by podle něj měla mít místa pro asi 300 žáků. „Měla by mít dva maturitní obory, jeden zaměřený na předškolní pedagogiku a druhý na veřejnou správu, a také jeden učňovský – ošetřovatel,“ doplnil Klas. Kromě toho nabídne škola nástavbu pro absolventy učňovského oboru, aby měli možnost dodělat si maturitu. Součástí bude také internát a školní jídelna.

Areál v Hejnicích je detašovaným pracovištěm krajské Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant. V Hejnicích se učí budoucí zpracovatelé dřeva, lesní mechanizátoři a zahradníci. „O tyto obory ale není velký zájem, předpokládáme, že od školního roku 2020/21 se bude v Hejnicích vzdělávat jen 50 studentů, což je dlouhodobě neudržitelné,“ řekl náměstek hejtmana pro školství Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj). I proto podle něj loni kraj Jednotě bratrské nabídl možnost areál využít.

Memorandum, které už schválili zastupitelé, počítá s pronájmem či odprodejem části areálu. Jednota Bratská chce výuku v Hejnicích zahájit v září příštího roku. Záměr vítá starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). „Pro nás je nejdůležitější to, že tam nezůstanou prázdné budovy. Také jsme rádi, že se zachová střední školství, protože bylo jasné, že učňovské školství, které teď škola nabízí, už není tak lákavé, jak bylo v minulosti. Oni cílí i na úplně jiné studenty, a tak je šance, že jejich počet půjde nahoru,“ řekl ČTK starosta.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 29. června 2020  Foto: Unsplash – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář