Jihlava připomíná rodáka, který jako misionář pomáhal dětem a chudým v Indii

Jihlava – Výstava v Jihlavě připomíná tamního rodáka a saleziánského kněze Jana Meda, který jako misionář působil dlouhá léta v Indii. Podílel se tam na zakládání škol a staral se o děti a chudé rodiny i v odlehlých horských oblastech, které objížděl na skútru. Dožil se 95 let, zemřel před 11 lety. Informační panely a fotografie přibližující jeho život a práci budou v jihlavské radnici do 17. srpna.

Dva mladí dobrovolníci při zahájení výstavy mluvili o vlastních zkušenostech z ročního pobytu v Indii, oba tam pracovali se školními dětmi. Na svého strýce zavzpomínal Jiří Med. Připomněl jeho velkou skromnost, ale i některé kousky, které v mládí prováděl se svým bratrem. Desítky účastníků vernisáže také viděly dokument Dopis z Indie, který byl s jihlavským misionářem natočený v místě jeho působiště v roce 2006.

Putovní výstavu Kněz na skútru připravila Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA), která na Medův odkaz navázala projektem zaměřeným na vzdělávání učitelů v severovýchodní Indii. Její dobrovolníci pomáhali na některých místech a školách, kde byl i Jan Med. „Stál u zrodu mnoha škol, které buď sám založil, nebo byl u jejich vzniku a ty školy doteď fungují,“ řekla ČTK Stanislava Zedníčková z asociace.

SOUVISEJÍCÍ Indie povolila charitě Matky Terezy opět čerpat peníze ze zahraničí

Jan Med se narodil 13. dubna 1916, vyrůstal v domě číslo 22 v ulici Matky Boží. Měl sedm sourozenců. Do Indie se poprvé dostal v roce 1935, prožil tam 75 let. Nejdřív pracoval v jižní části Indie. Domů se poprvé vrátil až v roce 1959 a pak ještě pětkrát. V 70. letech se Med přesunul na severovýchod Indie, kde žil až do své smrti 25. ledna 2011, zemřel v Imphálu.

Med byl učitelem, ředitelem, provinciálem, novicmistrem i nadšeným zpěvákem a muzikantem. Zpěvník duchovních písní, který v Indii vydal, se tam používá dodnes. Na sklonku života podle organizátorů výstavy podporoval hodně přes tisíc dětí, aby mohly chodit do školy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář