Jižní baptisté budou debatovat, jak co nejlépe přistupovat k problematice potratů

Debata o co nejlepším přístupu k potratům se znovu objevila v době, kdy se největší americká protestantská denominace sejde na výročním zasedání.

Na loňském výročním shromáždění byla přijata rezoluce obsahující spornou formulaci, která znepokojila některé přední jižní baptisty, a v souvislosti s pravděpodobným zrušením rozsudku v případě Roe v. Wade, který v roce 1973 povolilo potraty, došlo v této otázce k rozkolu. 

SOUVISEJÍCÍJižní baptisté ztratili v průběhu posledních tří let více než milion členů 

Podle listu Christian Post se mnozí se domnívají, že nedávno zveřejněná zpráva pracovní skupiny pro sexuální zneužívání bude pravděpodobně dominovat programu výročního zasedání SBC (Jižní baptistická konvence), které se bude konat 12. -15. června v kalifornském Anaheimu. Předpokládá se však, že tématem debat bude i sporná rezoluce o potratech.

Někteří vedoucí představitelé, včetně kandidáta na prezidenta SBC, se přimlouvají za rezoluci, která do jisté míry oslabuje mainstreamový přístup k obhajobě ochrany života, podobně jako tomu bylo v loňském roce, a to navzdory silným námitkám některých předních baptistických etiků a teologů. 

Profesor teologie Nathan Finn z North Greenville University v Jižní Karolíně, se domnívá, že k vzestupu abolicionistického hnutí došlo v důsledku frustrace z tempa postupných úspěchů a že mnozí politici se v této otázce rozhodli pro pragmatismus. 

„Myslím, že mnoho pro-life křesťanů přitahuje jazyk abolicionismu, protože je tak přesvědčivý, a možná plně nerozumí všemu, co toto hnutí představuje,“ uvedl Finn pro The Christian Post.

Finn dodal, že v loňském roce hovořil s mnoha představitel Jižních baptistů, kteří si jednoduše mysleli, že abolicionismus je další způsob, jak přistupovat k problematice ochrany nenarozených dětí, ale neuvědomili si, že toto hnutí je ve skutečnosti alternativní vizí, která odmítá každý výdobytek minulé generace.

„Abolicionistické hnutí bezcitně považuje všechny ženy, které podstoupily potrat, za vražedkyně. Abolicionistické hnutí chladně odmítá postupný pokrok, který zachránil miliony životů. Jsem upřímně vděčný, že abolicionistické hnutí je proti potratům. Jen bych si přál, aby bylo také důsledně pro život,“ řekl pro CP. 

Tom Ascol, letošní kandidát na prezidenta SBC a pastor baptistické sboru na Floridě, v rozhovoru pro CP uvedl, že drtivá většina jižních baptistů je pro ochranu život a přeje si, aby potraty byly nezákonné a okamžitě skončily a aby bylo nenarozeným dětem právně uznáno právo na život. Přesto zpochybňuje způsob, jakým byl tento konkrétní spor v rámci denominace formulován. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. června 2022 Foto: Baptist Press – sídlo SBC v Nashville

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář