Jižní baptisté se od 80. let 19. století přou o roli žen v církvi 

V květnu roku 1877 se Myra Gravesová zapsala do historie. Vdova po prvním rektorovi Baylorovy univerzity byla první ženou, která se jako delegátka účastnila výročního shromáždění Jižní baptistické konvence (SBC). Podle časopisu Journal of Southern Religion se tam znovu vrátila v roce 1882.

Zdálo se, že si toho nikdo nevšiml. 

Totéž se nedalo říci o několik let později, kdy se jako delegátky objevily dvě ženy z Arkansasu. Jeden pastor z Virginie se postavil a prohlásil, že ženy nemají právo být na shromáždění. To vedlo k tomu, že se narychlo sešla pětičlenná komise, která měla o věci rozhodnout. Výbor si přítomnost žen nepřál, ale rozhodl, že nic v denominační ústavě jejich přítomnost nezakazuje.

SOUVISEJÍCÍRick Warren citoval tři biblické pasáže, které změnily jeho pohled na ordinaci žen za pastorky 

Religion News Service informuje, že rozhodnutí výboru se nelíbilo delegátům, jako byl jistý doktor Hawthorne z Georgie.

„Miluji dámy, ale ještě víc se jich bojím,“ řekl delegátům podle vydání baptistických novin Tennessee z 16. května 1885. „Kdyby moje žena klepala na dveře tohoto Konventu, nikdy bych nehlasoval proti tomu, aby vstoupila,“ poznamenal. 

Delegáti tohoto shromáždění nakonec odhlasovali zákaz vstupu ženám z Arkansasu. Poté změnili ústavu SBC tak, aby bylo jasné, že do ní mohou vstupovat pouze „bratři“ – toto pravidlo zůstalo v platnosti po celá desetiletí.

O téměř 140 let později se o úloze žen v SBC opět diskutuje. Tentokrát jde o to, zda by sbory s ženami pastorkami měly být vyloučeny z největší protestantské denominace v zemi.

RNS dále uvádí, že od roku 2000 omezuje oficiální doktrína jižních baptistů roli pastora pouze na muže. Tato doktrína však až donedávna nebyla na celostátní úrovni nikdy prosazována. Letos v únoru vyloučil výkonný výbor SBC pět sborů – včetně Saddlebacku v Kalifornii, jedné z největších kongregací v SBC – za to, že mají ženy pastorky.

Očekává se, že několik z těchto sborů se na červnovém výročním zasedání SBC odvolá.

Rev. Linda Barnes Pophamová, dlouholetá pastorka baptistického sboru Fern Creek v Louisville v Kentucky, jedné z kongregací vyhozených spolu se Saddlebackem, řekla novinám The Tennessean, že ji překvapilo, že se její role v církvi stala nedávno kontroverzní. Poznamenala, že během tří desetiletí, kdy byla pastorkou, kázala v této modlitebně řada vedoucích představitelů SBC, včetně předsedy výboru, který doporučil vyloučení z sboru Fern Creek.

SOUVISEJÍCÍ – „Věříme, že ženy mohou být zmocněné ke službě Slovem,“ říká pastorka Woodsová ze Saddlebacku

„Pokud bude náš konvent i nadále dělat z ‚drobností‘ ‚hlavní věc‘, brzy v něm nezbude mnoho sborů,“ řekla podle listu The Tennessean tomuto výboru v dopise z loňského října.

Pastor Saddlebacku Andy Wood také tento týden zveřejnil video, v němž nastínil názor kongregace na ženy ve vedení. 

Současnou debatu o ženách pastorkách v SBC alespoň částečně podnítil tweet autorky bestsellerů a učitelky Bible Beth Mooreové z roku 2019 o tom, že ve sboru promluví na Den matek. Její příspěvek na sociálních sítích vyvolal vlnu kontroverze, která nakonec přispěla k jejímu odchodu z denominace.

V té době se SBC také potýkala s velkou krizí kvůli sexuálnímu zneužívání a někteří měli pocit, že poplašná zpráva o ženách kazatelkách je využívána k odvedení pozornosti od této krize. 

Jednou ze současných debat v SBC je otázka, zda se doktrinální požadavek denominace na mužské pastory vztahuje pouze na seniorní pastory, nebo na jakoukoli roli pastora. Ve Spojených státech má mnoho sborů také pozici pastora – asistenta nebo pastora mládeže či pastora pro vedení chval. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. března 2023 Foto: screenshot YouTube – Beth Mooreová

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář