Joshua Wong – mladý křesťan, kterého se obávají mocní lidé z Číny

Do povědomí širší veřejnosti se dostal do jako tvář protestního hnutí v Hongkongu v roce 2014. Joshua Wong se začátkem června znovu objevil na shromáždění proti extradici po předčasném propuštění z vězení.

BBC přibližuje příběh tohoto mladého křesťana, který bojuje za demokratická práva proti autoritativnímu režimu Číny, kde je omezována náboženská svoboda a různé organizace pravidelně informují o nátlaku komunistické vlády na křesťany a další náboženské skupiny.

Wong se narodil se jako dyslektické dítě s potížemi při čtení a psaní. Tyto překážky překonal s pomocí své matky. Po ukončení střední školy začal studovat politické vědy a veřejnou správu na univerzitě.

Protestů se poprvé zúčastnil, když mu bylo pouhých 14 let. Vláda tehdy chtěla vybudovat vysokorychlostní železniční spojení mezi Hongkongem a pevninou.

O dva roky později založil studentskou aktivistickou skupinu, která úspěšně kritizovala vládu, čímž se dostal do pozorností médií.

V roce 2012 shromáždil více než 100.000 lidí, aby protestovali proti plánům Hongkongu na zavedení povinného „vlasteneckého vzdělávání“ ve školách.

Před davem občanů, z nichž několik začalo držet hladovku, byla vláda nucena tuto myšlenku opustit a Joshua Wong slavil první velké vítězství.

Koncem září 2014 vedl Wong demonstranty, kteří obsadili nádvoří budovy ústředí vlády. Na další den bylo zatčeno více než 60 osob, mezi nimi i Wong. Jeho zatčení způsobilo, že desítky tisíc lidí se připojilo k protestu.

Účast na deštníkovém hnutí v roce 2014 upevnilo jeho roli prodemokratického aktivisty.

Ale sám Wong zpochybnil svůj status protestního vůdce. V eseji zveřejněném na jeho Facebooku napsal: „Mnoho občanů mi řeklo, že „Hongkong se na tebe spoléhá.“

„Cítím se nepohodlně, a když jsem dokonce slyšel tuto chválu, bylo mi to nepříjemné,“ napsal tehdy.

Wong byl nakonec uvězněn za svou účast v Deštníkovém hnutí.

Po vězení a sérii odvolání byl propuštěn v červnu tohoto roku a opět se připojil k protestům proti kontroverznímu návrhu, který by dovolil podezřelým osobám být vydán na pevninskou Čínu.

Wong je křesťan a říká, že jeho víra posílila jeho odhodlání bojovat za spravedlnost. Když byl chlapec, jeho otec jej vzal navštívit chudé lidi v Hongkongu, a vštípil do něj vášeň obhajovat práva zranitelných, informuje Christian Today.

„Věřím v Krista. Věřím, že všichni jsou rovni a Ježíš je miluje,“ řekl novinářům během demonstrací v roce 2014. „Myslím si, že každý by měl mít stejná práva v našem politickém systému. Měli bychom se starat o slabé a chudé v naší společnosti.“

Po Christian Today Wong dodal, že svou aktivitu v společnosti vidí jako příležitost žít podle svého biblického vzoru. „Bible nás učí, že musíme bojovat za spravedlnost, a křesťané nesou odpovědnost za to, aby byli solí a světlem,“ řekl.

„Máme větší a důležitější roli ve světě, než jen být obyčejným občanem ve společnosti, který chce vydělávat peníze,“ poznamenal.

 

Autor: -mn- Datum: 2. července 2019 Foto: Wikipedie . Joshua Wong

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář