Joshua Wong – mladý křesťan, kterého se obávají mocní lidé z Číny

Do povědomí širší veřejnosti se dostal do jako tvář protestního hnutí v Hongkongu v roce 2014. Joshua Wong se začátkem června znovu objevil na shromáždění proti extradici po předčasném propuštění z vězení.

BBC přibližuje příběh tohoto mladého křesťana, který bojuje za demokratická práva proti autoritativnímu režimu Číny, kde je omezována náboženská svoboda a různé organizace pravidelně informují o nátlaku komunistické vlády na křesťany a další náboženské skupiny.

Wong se narodil se jako dyslektické dítě s potížemi při čtení a psaní. Tyto překážky překonal s pomocí své matky. Po ukončení střední školy začal studovat politické vědy a veřejnou správu na univerzitě.

Protestů se poprvé zúčastnil, když mu bylo pouhých 14 let. Vláda tehdy chtěla vybudovat vysokorychlostní železniční spojení mezi Hongkongem a pevninou.

O dva roky později založil studentskou aktivistickou skupinu, která úspěšně kritizovala vládu, čímž se dostal do pozorností médií.

V roce 2012 shromáždil více než 100.000 lidí, aby protestovali proti plánům Hongkongu na zavedení povinného „vlasteneckého vzdělávání“ ve školách.

Před davem občanů, z nichž několik začalo držet hladovku, byla vláda nucena tuto myšlenku opustit a Joshua Wong slavil první velké vítězství.

Koncem září 2014 vedl Wong demonstranty, kteří obsadili nádvoří budovy ústředí vlády. Na další den bylo zatčeno více než 60 osob, mezi nimi i Wong. Jeho zatčení způsobilo, že desítky tisíc lidí se připojilo k protestu.

Účast na deštníkovém hnutí v roce 2014 upevnilo jeho roli prodemokratického aktivisty.

Ale sám Wong zpochybnil svůj status protestního vůdce. V eseji zveřejněném na jeho Facebooku napsal: „Mnoho občanů mi řeklo, že „Hongkong se na tebe spoléhá.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Cítím se nepohodlně, a když jsem dokonce slyšel tuto chválu, bylo mi to nepříjemné,“ napsal tehdy.

Wong byl nakonec uvězněn za svou účast v Deštníkovém hnutí.

Po vězení a sérii odvolání byl propuštěn v červnu tohoto roku a opět se připojil k protestům proti kontroverznímu návrhu, který by dovolil podezřelým osobám být vydán na pevninskou Čínu.

Wong je křesťan a říká, že jeho víra posílila jeho odhodlání bojovat za spravedlnost. Když byl chlapec, jeho otec jej vzal navštívit chudé lidi v Hongkongu, a vštípil do něj vášeň obhajovat práva zranitelných, informuje Christian Today.

„Věřím v Krista. Věřím, že všichni jsou rovni a Ježíš je miluje,“ řekl novinářům během demonstrací v roce 2014. „Myslím si, že každý by měl mít stejná práva v našem politickém systému. Měli bychom se starat o slabé a chudé v naší společnosti.“

Po Christian Today Wong dodal, že svou aktivitu v společnosti vidí jako příležitost žít podle svého biblického vzoru. „Bible nás učí, že musíme bojovat za spravedlnost, a křesťané nesou odpovědnost za to, aby byli solí a světlem,“ řekl.

„Máme větší a důležitější roli ve světě, než jen být obyčejným občanem ve společnosti, který chce vydělávat peníze,“ poznamenal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: -mn- Datum: 2. července 2019 Foto: Wikipedie . Joshua Wong

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář