Kdo jsou Svědci Jehovovi? Pět věcí, které byste měli vědět

Moskva – Ruský nejvyšší soud oficiálně vykázal Svědky Jehovovy ze země a označil tuto náboženskou komunitu za extrémistickou organizaci. Soud nařídil zestátnění jejich majetku a uzavření jejich hlavní centrály. Ruská ministryně spravedlnosti Světlana Borisová uvedla, že svědci Jehovovi představují hrozbu pro práva občanů  a veřejnou bezpečnost.Tento krok je však velmi závažný a zanechává náboženské komunity a jiné skupiny ve strachu o jejich bezpečnost a svobodu.

Čím se Svědkové Jehovovi odlišují od křesťanů?  Jaké mají učení? Zde je pět věcí, které bychom měli vědět.

Začalo to studiem Bible

Náboženská společnost Svědků Jehovových byla založena Charlesem Taze Russellem, který v roce 1870 založil skupinu za účelem studia Bible v Pittsburghu v Pensylvánii. Russell však brzy začal zpochybňovat tradiční křesťanskou věrouku. Jeho učení zdůrazňovalo současnou realitu jako „poslední dny“ s bezprostředním návratem Krista. Jeho skupina se stala známá jako „Watch Tower Society“ a s tímto jménem je spojována dodnes. Svědkové Jehovovi používají svůj alternativní překlad protestantské Bible, známé pod názvem Svaté písmo – Překlad nového světa.

Jsou to křesťané?

Svědkové Jehovovi odmítají křesťanské učení o Trojici, takže pokud odmítají podstatu křesťanského vyznání, nejsou křesťany. Učí, že Ježíš byl stvořen Bohem a neexistoval předtím u Boha, jak věří křesťané. Svědkové nepovažují Ježíše Krista za Boha, ale za Božího Syna, prvního z andělů a první Boží stvoření vůbec. Duch svatý není Boží osoba, ale je spíše Boží „aplikovaná síla“. Důraz se klade na samotného Boha nazvaného „Jehova“, který je reprezentací tetragrammatonu, Božího hebrejského jména uvedeného ve Starém zákoně (obvykle přeloženého jako Jahve). Svědkové nevyučují vrozenou nesmrtelnost lidské duše.

Neslaví Vánoce, Velikonoce ani narozeniny

Svědkové Jehovovi kladu důraz na oddělení od společnosti. Například neslaví Vánoce, Velikonoce, narozeniny, státní svátky ani žádnou příležitost která je na počest někoho jiného než Ježíše. Aby se děti Svědků Jehovových necítily ochuzeny o oslavy narozenin, někteří se rozhodli pro spontánní dávání dárků.

 

 

Neslouží v politice ani v armádě

Dalším příkladem jejich distance od společnosti je to, že se snaží být politicky neutrální, nevyhledávají veřejně funkce a odrazují od voleb. Namísto toho zdůrazňují občanství v Kristově nebeském království. Také odmítají vlastenectví, včetně národní služby a slibů věrnosti a neslouží v armádě. Zdůrazňují bratrství, které přesahuje národní hranice.

Taktéž jsou nechvalně známí pro své kontroverzní odmítání krevních transfuzí, dokonce i v situacích přímého ohrožení života. V případě ruského zákazu skupiny země uvedla, že postoj svědků Jehovových k transfuzi krve je v rozporu s ruskými zákony o zdravotní péči.

Jsou aktivní a evangelizují

Skupina a její publikace Strážní věž se nacházejí po celém světě a její členové často stojí na ulicích a zvou kolemjdoucí, aby se dozvěděli více o jejich víře. V roce 2016 skupina uvedla celosvětový průměr 8,13 milionů „zvěstovatelů“, misijně aktivních dobrovolníky, kteří se nějakým způsobem podílejí na veřejné kazatelské službě, a tvrdí, že se jejich počet každoročně zvyšuje o 1,8%.

 

Zdroj: Christian Today
Foto: Creative Common Search

 

Kategorie: Společnost

15 Komentáře

 1. Lež jako věž. Trojiční učení není podstatou křesťanského vyznání, ale je to pokus o logické vysvětlení toho, co nevíme. Pokus tak úporný, že paradoxně popírá právě logiku. Já tedy v tomto ohledu s nimi souhlasím, nepotřebuji ke své víře nebiblické trojiční učení.

  Odpověď
  • Jaroslav Stepan

   trojice je biblicka, je toho plna bible, zacina ti hned na zacatku genesis „stvořme…“ a pokracuje celou bibli a nejvice v evangeliich a listech… v bozstvi Jezise musi verit kazdy kdo cte Bibli.

   Odpověď
   • Před stvořením hmotného vesmíru, existoval nehmotný svět, plný bytostí. Kromě toho přesným překladem zjistíme, že Ježíš byl prvorozený syn a také jednozplozený, počátek Božího stvoření. A skrze něho s ním Jehova Bůh začal tvořit vše viditelné i neviditelné. Dá se to připodobnit k firmám za první republiky, kdy častý dovětek firmy byl „otec a syn“. A o svatém duchu je řečeno, že je to mimořádný prostředek, kterým Bůh tvoří a nebo ho i i doslova „vylévá“ na ty, kteří mu patří. Doporučuji pátrat a prosit a zažít onen dotek „Božího prstu“.

    Odpověď
 2. Michael Doskočil

  SJ tím, že popírají trojiční učení popírají i božství Krista, což je v přímém rozporu s Biblí. Jan 1:1-5,14 Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh. To bylo na počátku u Boha. Všechno povstalo skrze ně a bez něho nepovstalo nic, co jest. V něm byl život a život byl světlo lidí. To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila. …A Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Koloským 2:9 V něm je přece vtělena všechna plnost božství; Sám Ježíš jinde v Písmu říká: Já a otec jedno jsme, kdo vidí mě, vidí Otce.
  Trojiční učení není explicitně v Bibli, ale přesto je dle mého názoru mezi řádky. Už jen pokud uznáme, že Ježíš je zároveň Bohem, musíme připustit učení o Dvojici. 1. Janova 5:7,8 Nebo tři jsou, kteříž svědectví vydávají na nebi: Otec, Slovo, a Duch svatý, a ti tři jedno jsou. A tři jsou, kteříž svědectví vydávají na zemi: Duch, a voda, a krev, a ti tři jedno jsou. Matouš 28:19,20 Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky, křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha Svatého a učte je, aby zachovávali všecko, co jsem vám přikázal.

  Odpověď
  • To snad nemyslite vazne, ty slova ktere rekl, kdo vidi mne, vidi otce, tim mel na mysli, ze to co konal na zemi, zazraky a podobne, ze ukazoval lasku, tak tim mel na mysli, ze jeho otec v nebesich je stejny… ted nevim ktery apostol se presne divil : copak jde videt boha a pri tom zustat ziv ? ..

   Jezis jasne rekl, ze nikdo neni vetsi a nikdo neni dobry nez otec v nebesich, trojice je absolutni nesmysl

   Odpověď
   • Mimochodem chovani SJ je prikladne a ridi se presne Jezisovym prikazanim, nevstupuji do armady, pomahaji druhym nejsou nijak agresivni a co vim, tak podle bible ziji.. O jinych uskupenich to rici nemuzu..

    Zachovavejte me prikazani a mejte k sobe lasku (vuci vsem) tak vsichni poznaji, ze jste mymi ucedniky (krestane)

    Odpověď
    • Mohou žít přesně podle Bible,konat plno dobrých skutků, kázat do umdleni ale bez Ducha Svatého je veškerá námaha marná a skončí v pekle!

     Odpověď
   • Snad nemyslíš vážně oni se podle Bible nechovají když toho nejvyššího řešil soud za zneužívání jsou to jen falešní parchanti který se opírají o Bibli aby ztahli co nejvíce lidí a obírali je o majetek už vše mluví za vše když tuhle sektu založil satanista

    Odpověď
  • Proč tedy apoštolové Ježíše nazývali Božím sluhou a v jednom případě i Božím otrokem, pokud byl totožný s Bohem Jahvem?
   Doporučuji u Jana 1:1 studium řečtiny a určitého tvaru v případě „Bůh“ a neurčitého tvaru před slovem „bohem“. Trojce byla !vpašována“ do křesťanství ve 3 století v rámci státního náboženství Římské říše a jednoty víry.

   Odpověď
 3. No rozhodne bych si nikdy netroufnul nepovazovat SJ za nekrestany jenom proto, ze neuznavaji trojici, je to tendencni a historicky nespravne. Krestane se nazyvali Kristovci pred Nicejskym koncilem tedy pred vyjasnenim vzajemnych vztahu Trojice proto je nesmyslne je oznacovat za nekrestany. Krome toho podstatou krestanstvi se opravdu nezda byt trojicni uceni, to neni pozadavek, ktery by Kristus uvalil na sve ucedniky. Spise se to historicky zda jako nadbytecna odpoved z nutnosti uvest veci do souladu s reckym kategorickym myslenim.

  Odpověď
 4. Je zajímavé, že vzniká otázka, zda jsou SJ křesťané, když svým způsobem života zřetelně dávají najevo, že jsou následovníky Krista-tedy křesťané. I kazatelská činnost, kterou vykonávají po celém světě je přesně ten způsob, jak naplnit Ježíšův pokyn pro všechny ty, kteří jdou v jeho šlépějích. (Mat.28:19.20)
  Stejně jako Ježíš se drží ne tradic, ale Bible, dodržují zákony a poslouchají autority, ale zůstavají neutrální a nezapojují se do válek a konfliktů.
  Pokud je někdo zná osobně, má tu zkušenost, že jsou poctiví, mírumilovní a připraveni pomoci nejen svým spoluvěřícím.
  Co se týče Trojice, toto slovo se v Bibli nevyskytuje a ani by nedávalo smysl, aby Bůh sám sebe vložil do lůna Marie, sám se nechal usmrtit a sám sebe samotného označil slovy z nebe: To je můj Syn, milovaný, jehož jsem schválil (Mat.3.16.17) Z celého nového Zákona vyplývá, že Bůh je Otcem Ježíše a ten byl jím poslán na zem, aby svůj dokonalý život položil za lidstvo a tak získal zpět, co lidé díky Adamově neposlušnosti ztratili. Sám se často vyjadřoval, že nic nedělá ze své vůle, ale z vůle svého Otce. Např. u Jana 14:31 je napsáno „ale aby svět poznal, že miluji Otce, jednám právě tak, jak mi Otec přikázal“… Mělo by to logiku, kdyby šlo o jednu osobu?
  Minimálně v prvních třech stoletích se neslavily Vánoce jako připomínka Ježíšova narození, protože Ježíš se v této době nenarodil a tyto svátky včetně všech tradic byly převzaty z falešných náboženství.
  Nikde v Bibli se o datu narození pana Ježíše nepíše a jediné, co on sám kladl svým učedníkům na srdce je, aby si připomínali jeho smrt, která měla obrovský význam pro lidstvo. Dle židovského kalendáře je to 14.nisan.
  Každý upřímný člověk hledající Pravdu, se k těmto informacím může dobrat… ale to je už na každém z nás… :).

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář