Kalifornský pastor megasboru spáchal sebevraždu

Los Angeles – Kalifornský pastor Jim Howard spáchal minulý týden sebevraždu po dlouhém boji s duševním onemocněním. Howard byl pastorem šestitisícového sboru Real Life Church, informuje o události CBN News.

„S těžkým srdcem mohu potvrdit, že tento týden náš sbor utrpěl tragickou ránu. Ve středu 23. ledna 2019 si Jim Howard – milovaný pastor v RLC – vzal život,“ napsal pastor Rusty George v příspěvku na Facebooku. „My všichni, kteří jsme ho znali, můžeme potvrdit, že Jim byl úžasný člověk s hlubokou láskou k Ježíši a vášní pro sdílení Boží milosti s každým, koho poznal. Byl také plný nezkrotné energie a stále hledal nové výzvy a příležitosti sloužit druhým,“ pokračoval George.„

„Je smutné, že Howard trpěl v soukromí problémy duševního zdraví – o některých z nich diskutoval veřejně – a v posledních měsících zápasil s osobními problémy. Tento týden učinil tragické rozhodnutí ukončit svoji bolest. Představitelům sboru, jeho rodině, přátelům, členům sboru a všem, kteří měli to požehnání ho znát, bude velice chybět,“ dodal George.

Jiní vyzvali celé Kristovo tělo, aby se modlilo za církev Real Life. „Apoštol Pavel napsal: Jestliže jeden člen trpí, všichni trpí spolu (1 Korintským 12,26). Tato tragédie není jen pouhá bolest našeho sboru, ale sdílený smutek Kristova těla v našem městě,“ napsala Tracy Weaverová na Facebooku.

Howard není prvním pastýřem v Kalifornii, který spáchal sebevraždu v posledních měsících. V loňském roce spáchal sebevraždu také pastor Andrew Stoecklein, který zanechal svou ženu a tři malé děti.

„Neexistují žádná slova, která by někdo mohl říci blízkým, aby se cítili lépe,“ řekla Sharon Brubakerová, odbornice na depresi. „Největší věc, kterou můžeme udělat, je být tam a podpořit je. Nesnažit se to opravit, nemůžeme to opravit. Musíme mluvit o sebevraždě a smrti,“ uvedla a dodala, „už to není stigma a musíme o tom hovořit každý den.“

„Chci vyjádřit hlubokou lítost nad ztrátou života pastora Howarda.

Při přemýšlení nad tím, co se v člověku děje tak bolestného a těžkého, že zvolí dobrovolný odchod ze světa, se musím zastavit nad otázkou, zdali jako církve máme vybudované nějaké záchranné mechanismy pro naše duchovní. Mají naši pastýři možnost svěřovat se s problémy, které nesou, někomu dalšímu? Mají své specifické supervize, jež by včas odhalily, že by pastýř potřeboval něco pro sebe? Volno? Návštěvu psychiatra? Terapeuta? Umíme být citliví k tomu, že i psychiatrická péče může být u křesťana nutností, aniž bychom takového člověka odsuzovali?

Umíme v našich církvích, sborech nastavit práci pastora tak, aby neležela veškerá zodpovědnost na něm? Aby nebyl sám? Aby mohl i dostávat a nejenom aby ze sebe dával?

Kéž Pán dá moudrost a nezbytnou péči do každého Jeho společenství, kde ovšem záleží na každém z nás,“ uvedla pro Křesťan dnes psychoterapeutka Kateřina Vávrová,

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  CBN News  Foto: Facebook – Real Life Church

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář