Kanadská studie: Teologie má zásadní vliv na růst sboru

Kanadská studie hlavních protestantských církví zjistila, že sbory podporující konzervativní a doslovný výklad Bible, jsou úspěšnější v růstu členské základny, než církve s liberální teologií.

„Hovoříme-li o tom, jaký systém víry s větší pravděpodobností povede k číselnému růstu mezi protestantskými církvemi, důkazy naznačují, že konzervativní protestantská teologie je jasným vítězem,“ řekl David Haskell, vedoucí výzkumník studie s názvem „Theology Matters.“

The Guardian uvádí, že do studie bylo zahrnuto 2,225 věřících a 29 duchovních v Ontariu, v Kanadě. Během studia byla porovnána teologická přesvědčení těch, kteří se účastní bohoslužeb hlavních protestantských církví s rostoucí členskou základnou, s církvemi, které vykazují klesající čísla členů. Haskell potvrdil, že rostoucí sbory „se drží pevněji tradiční křesťanské víry“ a vykazují větší úsilí v praktikách, jako jsou modlitba a čtení Bible.

Haskell očekává, že studie, která má být zveřejněna v prosinci v Review of Religious Research Journal, bude kontroverzní. „Pokud jste v církvi a ta umírá a právě jste slyšeli, že teologický postoj, který máte je pravděpodobně to, co ji zabíjí, nebude velmi šťastný,“ uvedl výzkumník. „Teologické orientace zasahuje až do samého jádra náboženské identity.“

Výzkum nabídl několik statistik a ukázal, že pouze polovina z duchovenstva z církví, kde ubývá členů, souhlasila, že je „velmi důležité podporovat nevěřící, aby se stali křesťany,“ v porovnání se 100 procenty kléru z rostoucích sborů. A co víc, 71 procent kléru z rostoucích sborů čte Bibli každý den, ve srovnání s 19 procenty duchovenstva ze sborů s úbytkem členů. Výzkum rovněž uvádí, že 100 procent kléru z rostoucích sborů se shodlo, že „Bůh koná zázraky a odpovídá na modlitby,“ jen 44 procent duchovních ze sborů s ubývající členskou základnou řeklo totéž.

Zdroj: The Christian Post
Foto: Wikimedia Commons

 

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář