Kaplan znojemské nemocnice navštívil od listopadu kolem 5600 pacientů

Znojmo – Nemocnice Znojmo od loňského roku zaměstnává kaplana Martina Veselého. ČTK řekl, že od listopadu k dnešku navštívil asi 5600 pacientů. Podle něj s ním pacienti řeší život, obavy a strach, ale společně se také smějí. Veselý uvedl, že je nejtěžší vidět u pacientů ztrátu naděje. Nemocnice má ročně přes 16.000 hospitalizovaných. Pracuje v ní kolem 1100 zaměstnanců.

Kaplan slouží v nemocnici v pracovní dny. Vyhledávají ho nejen pacienti, ale i personál. „Jsem zde pro všechny, jak pro zdravotnický, tak i nezdravotnický personál, nejen pro lidi spirituálně orientované, ale stejně tak pro ateisty,“ uvedl Veselý, který v minulosti docházel do nemocnice jako dobrovolník, loni ho nemocnice zaměstnala.

SOUVISEJÍCÍNemocnice v Domažlicích a Rokycanech mají nově nemocniční kaplany

Denně navštíví asi 40 pacientů, někdy na pokoji mluví s více lidmi. „Vypracoval jsem si harmonogram, abych během týdne navštívil všechna lůžková pracoviště nemocnice s tím, že v pondělí sloužím ve staré nemocnici na odděleních dlouhodobě nemocných, kde si bytostně uvědomuji naši lidskou křehkost bytí,“ řekl Veselý.

Lidé s ním nejčastěji probírají život. „Obavy a strach k životu patří. Často se však i smějeme. Pacienti jsou vystaveni stresu. Jsou v novém prostředí, leží v nové posteli a spí s cizími lidmi na pokoji a zažívají ztrátu soukromí. To vše jsou stresové faktory, které se podepisují na psychické odolnosti pacientů,“ popsal kaplan.

U pacientů zažívá i těžké chvíle. „Nejtěžší je vidět ztrátu naděje v přímém přenosu,“ poznamenal Veselý, který se snaží lidem naslouchat a přinášet jim právě naději. „Přináším ji pacientům, blízkým osobám i personálu při překonávání obav, stresujících okolností i při nově vzniklých životních situacích,“ dodal Veselý.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. července 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář