Kaple v Nesvačilce na Brněnsku míří po deseti letech výstavby ke kolaudaci

Nesvačilka – Dvě stovky lidí dnes dopoledne přišly na poutní mši v Nesvačilce na Brněnsku, která se uskutečnila před novostavbou kaple Panny Marie Bolestné. V lednu uplyne deset let od počátku stavby, která vyrostla zejména z darů. Jak ČTK řekl moutnický farář a duchovní správce Nesvačilky René Strouhal, stavba nyní směřuje ke kolaudaci a vysvěcení je předběžně naplánované příští rok na květen.

„V pátek jsme nainstalovali pět metrů vysoké dubové dveře, které váží 460 kilogramů. Kvůli jejich váze bylo nutné vymyslet instalaci tak, aby tlak šel hlavně do země a zároveň bylo možné dveře snadno otevřít. A protože hodně lidí by rádo nahlédlo dovnitř i v zimě, je tam umístěné kukátko, kterým do interiéru dobře uvidí,“ uvedl Strouhal.

SOUVISEJÍCÍV rakovnickém kostele sv. Bartoloměje skončila několikaletá rekonstrukce

V současné době dělníci dokončují práce na interiéru stavby, zejména na kúru. Pokračují i práce na liturgickém mobiliáři, aby kaple byla vybavená k bohoslužbám. „Pokračují i práce na lavicích, které nakonec budou rozkládací. Původně jsme chtěli, aby byly v jednom kuse, ale ukázalo se to jako nepraktické kvůli koncertům i bohoslužbám, kdy je někdy potřeba prostor přizpůsobit,“ doplnil farář.

Poutní mši u kaple pořádá každý rok co nejblíže svátku Panny Marie Bolestné, který připadá na 15. září. „Součástí stavby je i dokončení parkových úprav a vybudování silnice ke kapli. Jakmile to bude hotové, můžeme kolaudovat. Snad se to stihne do vysvěcení příští rok, předběžně jej plánujeme na 8, května,“ poznamenal farář.

Stavba, která vzniká podle návrhu architekta Jana Říčného, stála zatím asi 18 milionů Kč. Peníze moutnická farnost získala zejména z darů věřících, lidé mohli adoptovat lamely na fasádě kaple, uskutečnila se kampaň na portálech HitHit i Donio, farnost získala i podporu Jihomoravského kraje. Podle faráře se také našly firmy, které věnovaly materiál, jiné zase odvedly práci pouze za cenu materiálu, navíc řada lidí přišla pomoci na brigádách. Lidé v Nesvačilce přitom založili spolek, který shromažďoval peníze na stavbu kaple, už v roce 1920.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. září 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář