Kardinál Becciu, který odstoupil kvůli skandálu, popřel pochybení

Vatikán – Bývalý vlivný italský kardinál Angelo Becciu, který ve čtvrtek odstoupil v důsledku skandálu kolem nákupu luxusních nemovitostí, popřel jakákoliv pochybení. Becciu podle médií rovněž uvedl, že by za papeže Františka byl ochoten položit život, i když v něj hlava katolické církve ztratila důvěru.

Den po své překvapivé rezignaci Becciu novinářům sdělil, že absolvoval „surreální“ setkání s papežem, který jej obvinil z finančních podvodů a z nepotismu. Becciu údajně převáděl církevní finanční prostředky na své bratry.

„V obličeji jsem byl bledý. Určitě to nebyl dobrý okamžik. Bylo to jako blesk z čistého nebe,“ citovala nyní již bývalého kardinála agentura Reuters. „Papeže nikdy nezradím a jsem ochoten za něj položit život,“ dodal.

Becciu rovněž uvedl, že mu papež sdělil, že už v něj nemá důvěru. „Neukradl jsem ani euro. Nejsem vyšetřován, ale pokud mě pošlou k soudu, budu se bránit,“ prohlásil Becciu podle italského serveru Domani. „Řekl jsem papeži: Proč mi to děláte, před celým světem?“

V krátkém čtvrtečním prohlášení Vatikán uvedl, že papež František přijal kardinálovu demisi na post prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení a že se Becciu rovněž vzdal svých práv spojených s kardinálským titulem.

Agentura AP uvedla, že odchod italského kardinála souvisí s finančním skandálem kolem nákupu nemovitosti v Londýně. Státní sekretariát v roce 2012 koupil ve čtvrti Chelsea část budovy za 200 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč). Kvůli vyšetřování podezřelé transakce bylo v loňském roce propuštěno několik zaměstnanců vatikánského aparátu a ve funkci skončil i šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) Tommaso di Ruzza. Rezignoval i Domenico Giani, dlouholetý velitel vatikánské stráže a hlavní bodyguard papeže Františka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Becciu

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. To ani nestačil skandál s arcibiskupem Bezákem. Zase peníze.
    Smutné je to, že mocní mafiáni, jak na SK tak ve Vatikánu
    stále sedí na svých místech…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář