Kardinál Hollerich prohlásil, že otázka homosexuality není v katolické církvi dořešena 

V rozhovoru pro vatikánská média kardinál Jean-Claude Hollerich řekl, že církevní požehnání svazkům osob stejného pohlaví, které Kongregace pro nauku víry odmítla, není podle jeho názoru vyřešenou záležitostí.

Kardinál reagoval v rozhovoru na otázku týkající se rozhodnutí belgických katolických biskupů z minulého měsíce podpořit možnost žehnání svazkům osob stejného pohlaví, a to i navzdory Vatikánu.

„Upřímně řečeno, tato otázka mi připadá nedořešená,“ řekl Hollerich v rozhovoru pro L’Osservatore Romano. Ten byl 24. října zveřejněn rovněž na stránkách Vatican News.

SOUVISEJÍCÍMiro Tóth / Pozvanie k vyváženému pohľadu kresťanov na tému LGBTI+

Catholic News Agency připomíná, že vatikánský úřad pro církevní doktrínu se k této otázce vyjádřil v březnu 2021, kdy objasnil, že církev nemá pravomoc žehnat svazkům párů stejného pohlaví.

V rozporu s tímto prohlášením zveřejnili katoličtí biskupové v Belgii text podporující žehnání obřadům stejnopohlavních párů ve svých diecézích. Biskupové rovněž zveřejnili liturgii pro slavení homosexuálních sňatků.

Kardinál Hollerich v rozhovoru poukázal na etymologii italských slov pro „žehnat“ a „proklínat“. „Pokud zůstaneme u etymologie ‚bene-dire‘ [‚říkat dobré‘], myslíte si, že by Bůh někdy mohl ‚dire-male‘ [říkat špatné] o dvou lidech, kteří se milují?“ ptal se Hollerich.

„Spíše by mě zajímala diskuse o dalších aspektech tohoto problému,“ pokračoval. „Například, čím je nápadný růst homosexuální orientace ve společnosti způsoben? Nebo proč je procento homosexuálů v církevních institucích vyšší než v občanské společnosti?“.

Podle Catholic News Agency však kardinál neuvedl žádný zdroj pro tvrzení, že v církevních institucích je více osob se stejnopohlavní orientací než v občanské společnosti.

Lucemburský arcibiskup také uvedl, že ve své službě přichází často do styku s mladými lidmi a „pro dnešní mladé lidi je nejvyšší hodnotou absence diskriminace“.

„Neustále se setkávám s tím, že mladí lidé přestávají uvažovat o evangeliu, pokud mají dojem, že diskriminujeme,“ řekl a připomněl nedávné setkání s dvacetiletou ženou, která řekla, že chce opustit církev, protože nepřijímá homosexuální páry.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Hollerich

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Vladimír Neškudla

    Jak uvedeno v článku, dořešeno to je, jen v hlavě pana kardinála to dořešeno není a chce si to dělat po svém. Pokud si skutečně myslí, že se lidé obracejí k Evangeliu z důvodu nediskrimince, pak není na svém místě. Pokud nepotřebujeme Ježíše, nebo pokud pan kardinál o Něm nemluví jako o jediné cestě, pravdě a životě aby někoho neurazil (či z jiných důvodů např. že pro dnešní mladé lidi je nejvyšší hodnotou absence diskriminace), pak se hledají zástupné problémy a to na obou stranách. Zástupné důvody nikoho nespasí a taková Církev se rozplyne, protože ji nikdo potřebovat nebude…

    Tamní Církev obchází strašidlo politické korektnosti za každou cenu (přizpůsobování se tomuto věku), duchovní souvislosti nejsou vnímány. Proto tam také nejsou duchovní povolání. Čas na důchod nadešel.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář