Kardinál O´Malley vyzval k pastoračnímu obrácení v souvislosti se sexuálním zneužíváním v církvi

Předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých v neděli ve Varšavě zahájil mezinárodní konferenci o ochraně nezletilých. V úvodním proslovu zopakoval výzvu papeže Františka, aby církev ve východní a střední Evropě prošla pastorační proměnou.

Naslouchání obětem zneužívání, jejich uznání a upřímná snaha o jejich odpuštění jsou nezbytnými kroky na této cestě obnovy“, prohlásil kard. Seán O’Malley v úvodu čtyřdenní varšavské konference (19.-22. září), která se koná pod mottem „Naším společným posláním je chránit Boží děti“. „Obrácení na osobní i institucionální úrovni je jádrem procesu obnovy a je nezbytné pro to, co papež František nazývá ‚misionářskou proměnou‘ společnosti“, pokračoval předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých a dodal: „Musíme usilovat o změnu, která bude začleněna do všech aspektů církevního života, bojovat proti sexuálnímu zneužívání všude tam, kde k němu dochází, bez ohledu na postavení nebo funkci osoby, která se zločinu dopustila“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Kardinál O’Malley poté nabídl tři kroky, které mají církevním představitelům pomoci k ochraně a péči o nezletilé a zranitelné osoby. Prvním z nich je naslouchání, které vyžaduje srdce ochotné uznat pravdu. V tomto ohledu je důležité vytvářet a zlepšovat komunikační kanály, kupříkladu speciální telefonní linky nebo e-mailovou poštu, na které se mohou obrátit oběti nebo jejich rodinní příslušníci. Dalším krokem v procesu obnovy je uznání obětí a snaha o hluboké porozumění tomu, co prožily. „Zatímco pastýři nesou odpovědnost za ochranu církve a v mnoha případech trpěli nebo obětovali své životy při obraně víry“, řekl kardinál O’Malley, „je třeba, aby církevní skeptická a někdy dokonce ponižující reakce na svědectví o zneužívání nepůsobila vážnou újmu lidem, které církev považuje za svou pastorační prioritu“. Třetím a posledním krokem je hledání odpuštění, neboť s mnoha oběťmi bylo zacházeno nespravedlivě a byly odmítnuty ve svém utrpení samotnou církví.

Autor: cirkev.cz Datum: 20. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál O´Malley

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář