Kardinál Parolin: Zodpovědně přistupujte k očkování proti Covidu

Státní sekretář kardinál Pietro Parolin v rozhovoru pro Vatican News vyzval k osobní odpovědnosti každého jednotlivce v souvislosti s očkováním proti Covidu. Pronesl to na závěr Festivalu sociální nauky církve, který se konal tento týden ve Veroně. Parolin se rovněž věnoval otázce eutanazie.

„Žijeme s odpovědností těch, kteří vědí, že řešení tohoto tragického problému, který stále přetrvává, zcela závisí na úsilí všech lidí,“ řekl kardinál Parolin. Zdůraznil „stálý závazek“, tedy trvalou odpovědnost ohledně vakcíny a také hledání dalších možných léků. „Myslím, že je důležité, abychom se posunuli vpřed a pokračovali ve snaze najít nejvhodnější léky,“ vysvětlil Parolin. Zároveň řekl, že tato otevřenost přesně zapadá do začátku adventu, „který nás vyzývá k setkání s Pánem“. Tato otevřenost vychází z vědomí, že „naše úsilí může být plodné jen díky Pánově milosti“. Jedná se o “ dvojitou orientaci“. Na jedné straně jde o osobní úsilí člověka, které by nikdy nemělo chybět, ale zároveň o „důvěru v milost Páně“.

SOUVISEJÍCÍMUDr. Martin Moravec: Nechte se, prosím, očkovat proti covid-19!

Verona je jedním z těch severoitalských měst, která tvoří kulisu protestů No Green Pass a No Vax, tedy proti Covid pasu i proti očkování. V sobotu tam byla nápadná přítomnost kněze z Belluna, který požehnal davu před pochodem protestujících. Kardinál Parolin připomněl, že každý duchovní by si měl pamatovat papežova slova. František podle něj již několikrát zdůraznil význam očkování.

Eutanazie je v Itálii opět tématem

Kardinál Parolin se rovněž věnoval otázce eutanazie, o níž v současné době jedná italský parlament. „Dnes žijeme ve stále více odkřesťanštěné společnosti, v níž ubývá odkazu na nekonečnou hodnotu života a také otevřenosti vůči transcendentnu, což je pro nás křesťany při řešení těchto otázek zásadní,“ poznamenal Parolin. Věřil, že křesťané by měli trvat nejen „tempore opportuno et importuno“ na antropologické vizi víry, ale také na antropologické vizi, „která vychází z evangelia a která je skutečnou podmínkou ochrany důstojnosti každé lidské bytosti“. Pokud bychom totiž měli tyto hodnoty hájit, nešlo by podle něj ani tak o to, abychom je hájili sami o sobě, ale „protože jsme přesvědčeni, že jsou nezbytnou podmínkou obrany, podpory, ochrany a rozvoje konkrétní důstojnosti každé lidské bytosti“. Trvá na tom, aby se nebrala v úvahu abstraktní osoba, ale konkrétní osoba. Proto podle něj nejde jen o principy, ale o konkrétní lidi: „Domnívám se však, že to musí jít především příkladem. Vzpomněl jsem si na tyto dvě věty, které nám svatý Jan Pavel II. dal v Salvifici Doloris, když řekl: “ Konejte dobro skrze utrpení“. A myslím to především v tom smyslu, že prožívání utrpení, dokonce i extrémního, jako je utrpení člověka, který se rozhodne ukončit svůj život, dává všemu smysl.“

Jinými slovy: Pokud už život nemá žádný smysl, pak je utrpení nepochopitelné, pokračoval Parolin. Utrpení se prostě stává nesnesitelným: „A já věřím, že my křesťané jsme povoláni dát právě tento smysl, který je přirozeně spojen s tajemstvím Pánova utrpení, smrti a vzkříšení,“ vysvětlil dále. Konat dobro pro trpící je proto to nejlepší, co pro ně může člověk udělat, řekl. „To jsou dva směry, kterými se musíme ubírat, abychom se pokusili dát odpověď na tyto velké problémy dneška, které nás velmi, velmi trápí,“ uzavřel své zamyšlení vatikánský kardinál státní sekretář.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 30. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Parolin

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář