Kardinál Pell se poprvé od soudu kvůli zneužívání vrací do Říma

Vatikán/Sydney – Australský kardinál George Pell, kterého letos nejvyšší soud zprostil viny v kauze sexuálního zneužívání chlapců, se poprvé po třech letech vrací do Vatikánu. Australská média s odvoláním na mluvčí arcidiecéze v Sydney uvedla, že Pell do Říma odlétá dnes. Není ale jasné, jaký je účel jeho cesty ani jak dlouho má trvat, napsala agentura Reuters.

Devětasedmdesátiletý Pell zastával do roku 2019 funkci prefekta ekonomického sekretariátu římské kurie, a byl tak třetím nejvýše postaveným hodnostářem církevního státu. Kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání opustil v roce 2017 Vatikán, aby se mohl hájit před australským soudem. Ten jej v březnu 2019 shledal vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let a potrestal jej šestiletým vězením. Letos v dubnu ale nejvyšší soud verdikt nižší instance zvrátil a kardinála osvobodil.

Pell strávil více než rok ve vazbě a od osvobozujícího rozsudku žil podle serveru BBC v tichosti v Sydney, odkud se nyní vydal zpět do Vatikánu. „Vždycky měl v úmyslu se do Říma vrátit,“ řekla agentuře Reuters Pellova spolupracovnice Katrina Leeová, která působí jako poradkyně arcidiecéze v Sydney.

Korespondenti katolických periodik upozorňují na to, že ačkoli řada hodnostářů by návrat Pella do Vatikánu uvítala, další v něm vidí riziko, protože by mohl symbolizovat benevolentní postoj církve k problému sexuálního zneužívání. Joshua McElwee z amerického listu National Catholic Reporter ale zdůraznil i to, že Pell aktuálně nezastává v církevním aparátu žádnou oficiální funkci. „Nejspíš se vrací proto, aby dal do pořádku své záležitosti. Hádám, že má ve Vatikánu stále své věci a možná potřebuje vyklidit byt,“ řekl McElwee.

Pellova cesta do Vatikánu přichází jen týden poté, co ve Vatikánu rezignoval kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení, kterého papež obvinil z finančních podvodů a z nepotismu. Becciu a Pell podle agentury Reuters měli napjaté vztahy, které souvisely s Pellovou snahou o reformu církevních financí. Po Becciuově rezignaci Pell v prohlášení papeži pogratuloval za to, že svým „rozhodným krokem“ pokračuje ve snaze zprůhlednit finanční toky Vatikánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Pell

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář