Kardinál Zen má po schválení kontroverzního zákona obavu o svobodu Hongkongu

Emeritní kardinál Joseph Zen z Hongkongu varoval, že nový bezpečnostní zákon, který Čína zavedla na ostrově, by mohl vést k omezení náboženské svobody.

V řadě videí zveřejněných v úterý na Facebooku Zen uvedl, že po schválení kontroverzního zákona „nemá důvěru“ v ochranu náboženské svobody.

Čínští zákonodárci 28. května schválili usnesení, kterým se Hongkongu ukládají nové „bezpečnostní zákony“. Účelem těchto zákonů je postihovat cokoli, co Peking považuje za „cizí zásah nebo za podvracení státní moci,“ a umožní čínským bezpečnostním silám působit ve městě.

Ačkoli úplné znění zákona bylo zveřejněno teprve 30. června, kardinál John Tong Hon, nástupce Zenův, vyjádřil podporu opatřením a uvedl, že nejde o hrozbu pro náboženskou svobodu.

„Osobně věřím, že zákon o národní bezpečnosti nebude mít žádný vliv na náboženskou svobodu, protože článek 32 zaručuje, že máme svobodu náboženského vyznání. Můžeme také otevřeně kázat a pokračovat v náboženských obřadech,“ řekl kardinál Hon podle Catholic News Agency.

„Dokonce i jeho eminence kardinál Tong souhlasí, že v pevninské Číně neexistuje žádná skutečná náboženská svoboda, ale vláda tuto skutečnost popírá,“ řekl Zen na adresu svého nástupce. „Nemá smysl argumentovat o doslovném smyslu pojmů zákona, je to fakt, který je třeba vnímat,“ dodal Zen.

Zen také kritizoval nedostatek podpory a reakce Svatého stolce na nedávný vývoj v Hongkongu i na pevnině.

„Nemám ponětí, proč Vatikán mlčí – snad doufá, že naváže diplomatické vztahy s pevninskou Čínou,“ poznamenal Zen, který rovněž kritizuje prozatímní dohodu Vatikánu s Čínou o jmenování biskupů na pevnině, která vyprší v září.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red-  Datum: 10. července 2020  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář