Křesťan dnes

Kardinál Zen promluvil po svém zatčení. Kritizoval dohodu mezi Vatikánem a Čínou 

Hongkongský kardinál Joseph Zen v úterý ve svém prvním veřejném vystoupení od chvíle, kdy byl začátkem měsíce zatčen v kauze týkající se národní bezpečnosti, kritizoval Vatikán za jeho „nerozumnou“ dohodu s Čínou, která má být v září obnovena.

Devadesátiletý penzionovaný hongkongský biskup je jedním z nejvlivnějších katolíků v Asii a hlasitým kritikem Pekingu. Zen promluvil na mši téměř dva týdny po svém zatčení v rámci policejního vyšetřování, které se týká zahraničního spolčení v souvislosti s fondem na právní podporu.

SOUVISEJÍCÍ – Hongkongská policie zatkla kardinála za údajné paktování s cizími silami

Zen, který byl zatčen spolu s dalšími čtyřmi aktivisty, byl propuštěn na kauci až do případného oficiálního obvinění.

„Vatikán možná jednal v dobré víře, ale učinil nerozumné rozhodnutí,“ řekl podle portálu Premier Zen na shromáždění, kterého se účastnilo asi 300 lidí. 

Předtím se modlil za „bratry a sestry, kteří se dnes večer nemohou zúčastnit mše v žádné formě – protože nyní nemají svobodu“.

Zen je dlouhodobým kritikem dohody, která byla poprvé uzavřena v roce 2018 ve snaze zmírnit dlouhodobé rozpory v pevninské Číně mezi podzemní církví věrnou Vatikánu a státem podporovanou oficiální církví.

Britský zpravodajský portál píše, že dohoda, která se soustředila na spolupráci při jmenování biskupů a jejíž podrobnosti nebyly nikdy zveřejněny, byla v roce 2020 prodloužena a v letošním roce se očekává její obnovení. 

Zenovo vystoupení přišlo několik hodin po krátkém soudním jednání, kde se přiznal k menšímu souvisejícímu trestnému činu, kterým bylo neregistrování fondu jako spolku na policii.

Bílý dům a skupiny na ochranu lidských práv odsoudily zatčení Zena a dalších aktivistů z porušení národní bezpečnosti. Vatikán vyjádřil „znepokojení“ a uvedl, že „pozorně sleduje vývoj událostí.“ 

Zen nezacházel do podrobností o své vlastní situaci, ale řekl, že je normální, že věřící „snášejí určitou bolest“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Exit mobile version