Kardinálové mají spor kvůli dohodě mezi Čínou a Vatikánem

Hongkong – Bývalý hongkongský biskup pokáral kardinála Filoniho za to, že nazval dohodu s Čínou „velmi dobrá věc pro církev“ Poté, co kardinál Fernando Filoni a Čínou jmenovaný biskup promluvili tento týden k podpoře dohody mezi Vatikánem a Čínou, kardinál Joseph Zen důrazně zareagoval.

Během týdenní cesty po Hongkongu, Tchaj-wanu a Macau řekl kardinál Filoni pro tiskovou agenturu, že předběžná dohoda mezi Pekingem a Svatou stolicí, podepsaná 22. září 2018, „bude pro církev velmi dobrou věcí,“ informuje Catholic Herald.

„Člověk se diví: Ze které planety naši vůdci z Říma přišli?“ divil se emeritní biskup Hongkongu v odpovědi na svém blogu 5. března. V dlouhém rozhovoru s novinami Filoni prefekt Kongregace pro evangelizaci národů vyzval k větší důvěře mezi církevními a civilními orgány, které řídí náboženství v Číně.

„Existuje především potřeba obnovit důvěru vůči církevním a občanským orgánům, jakož i mezi takzvanými oficiálními a neoficiálními církevními proudy,“ řekl Filoni. „Nejde o to, kdo vyhraje nebo kdo ztratí, kdo je správný nebo špatný.“

Zen odpověděl: „Neuvěřitelnou věcí je výzva věřit vládě! Copak naši nadřízení ve Vatikánu nevnímají informace o nejnovějších opatřeních k útlaku?“

Filoni uvedl, že to vypadá, jakoby Vatikán požadoval jednostrannou oběť od členů podzemní čínské katolické komunity, zatímco od oficiálních členů není požadováno nic.

„Otázka by neměla být chápána v těchto termínech; ve skutečnosti se nejedná o podřízení podzemní církve vůči oficiální nebo vůči občanským orgánům, ani o vítězství nad neoficiálním společenstvím,“ pokračoval.

„Podzemní církev skončí, ale ne zainteresovaní lidé. Jejich víra, jejich tradice a jejich spiritualita zůstávají a těší se z nich celé diecézní společenství,“ řekl Filoni. Poukázal na předběžnou dohodu ze září jako pokračování dialogu mezi Svatým stolcem a Čínou pod svatým Pavlem II. a Benediktem XVI.

Zen v námitce proti tomuto tvrzení napsal: „Svatý stolec má v úmyslu přednést dialog s Čínou jako homogenní proces od Jana Pavla II. přes Benedikta až po papeže Františka. Ne, Jan Pavel II a Benedikt, kteří žili v totalitních režimech, jim nikdy nevěřili.“ Kardinál Zen kritizoval kardinála Parolina, státního sekretáře, že kurie využila papežův optimismus a tlačila ho ke kapitulaci vůči Číně, přičemž zakrývají hroznou tvář komunismu, o níž jsou si dobře vědomi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube – kardinál Zen 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář