Kendeho vilu v Č. Budějovicích bude provozovat společnost Post Bellum

České Budějovice – Kendeho vilu v Českých Budějovicích bude provozovat společnost Post Bellum. Kulturní památka, kterou loni získalo do vlastnictví město, bude především připomínat židovskou historii Českých Budějovic. O novém provozovateli dnes rozhodla na svém zasedání městská rada, řekl ČTK náměstek primátorky Tomáš Bouzek (TOP 09).

Před druhou světovou válkou patřila vila významné židovské rodině, jejíž členové skončili v koncentračních táborech. „Chceme, aby se Kendeho vila otevřela veřejnosti a lidé si ji mohli prohlédnout. Například budou moci navštívit i sklepní prostory, které za války sloužily jako vyšetřovací místnosti německé Sicherheitspolizei SD. Společnost Post Bellum navíc bude ve vile připravovat akce na téma židovství ve městě,“ uvedl Bouzek.

SOUVISEJÍCÍ Synagoga v Žatci se po rekonstrukci spolu s rabínským domem otevřely veřejnosti

Vila stojí v Otakarově ulici a je součástí vnitrobloku, který mimo jiné tvoří i společenský dům Beseda. Stavba je stará 104 let, nechala si ji zhotovit rodina Kohnových, která si později změnila příjmení na Kende. Podle památkářů v sobě vila kombinuje rezidenční a reprezentativní funkci.

Město Kendeho vilu od majitele koupilo loni za 20 milionů korun. „Rozhodně jsme ji nezískali proto, aby se zbourala a vznikl na jejím místě nějaký bytový dům. Chceme, aby sloužila jako připomínka dějin města,“ řekl Bouzek. Památkáři objekt přirovnávají kvalitou zpracování nebo interiérem k českobudějovické Hardtmuthově vile, která patřila zakladateli firmy Koh-i-noor.

Nezisková organizace Post Bellum, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století, bude Kendeho vilu zatím provozovat do konce roku 2025.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář