Klášterní knihovna v Broumově je do odvolání zavřená, probíhá inventarizace knih

Broumov – Klášterní knihovna v broumovském klášteře je do odvolání zavřená. Benediktinské opatství svatého Václava v Broumově, které je vlastníkem broumovského kláštera, od letošního roku inventarizuje fond klášterní knihovny. ČTK o tom dnes informovali jeho zástupci. Rozhodnutím představených kláštera tak po téměř 40 letech od poslední inventury dojde k celkové inventarizaci fondu čítajícího zhruba 18.000 svazků. Knihovna dosud byla součástí prohlídkových okruhů v klášteře.

„Čas, po který bude inventura probíhat, bude využit také ke zlepšení podmínek v knihovně. Cílem opatství je zachovat svěřené kulturní dědictví v dobré kondici i pro budoucí generace,“ sdělil dnes ČTK převor Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově Vojtěch Marek Malina.

SOUVISEJÍCÍ Varhany z ostravské katedrály míří do Košic, v neděli je lze slyšet naposled

Pro návštěvníky národní kulturní památky opatství instalovalo na chodbu před knihovnu velkoformátovou fotografii s vyobrazením dočasně nepřístupného interiéru.

Benediktinský klášter v Broumově patří od rekonstrukce velké části areálu k hlavním pilířům turistického ruchu na Broumovsku. Po rekonstrukci za čtvrt miliardy korun byl opět zpřístupněn veřejnosti na jaře 2015. Aktivity institucí, které v areálu kláštera působí, významnou měrou přispívají k rozvoji kulturního života na Broumovsku.

Benediktinský klášter v Broumově vznikl ve 14. století. Barokní podoba z 18. století je dílem Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je národní kulturní památkou a tvoří dominantu města. Ročně jej navštíví desetitisíce lidí. V roce 1990 dostali budovy v restituci zpět břevnovští benediktini. V současnosti v klášteře žádný příslušník benediktinského řádu nežije. Klášter je otevřen celoročně a nabízí jak tradiční, tak speciální prohlídky a posezení v klášterní kavárně či služby restaurace. V klášteře působí nezisková organizace Agentura pro rozvoj Broumovska spolu se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov, které pořádá kulturní, vzdělávací a společenský program.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář