Kněz Petr Piťha odmítl vyznamenání, důvody neuvedl

Praha – V lednu prezident Miloš Zeman oznámil, že uvažuje o vyznamenání kněze Petra Piťhy za odvahu při kázání v katedrále sv. Víta, kde katolický kněz kritizoval Istanbulskou úmluvu a varoval před její ratifikací.

Medaili za zásluhy Piťhovi udělil Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus v roce 2011.

Prezident Miloš Zeman nakonec Piťhu při příležitosti oslav vzniku republiky nevyznamenal. Bývalý ministr školství nabízený Řád Tomáše Garrigua Masaryka odmítl.

„Své plně zdůvodněné rozhodnutí jsem sdělil prezidentu republiky dne 15. října letošního roku,“ sdělil Piťha pro Hospodářské noviny. Deník připomíná, že tentýž den rozhodl Ústavní soud o tom, že zdanění církevních restitucí, které podepsal i prezident Zeman, je protiústavní.

Jestli odmítnutí vyznamenání souviselo se Zemanovou podporou zdanění církevních restitucí, nechtěl Piťha komentovat. „Svou soukromou korespondenci nehodlám zveřejňovat,“ dodal kněz pro HN.

„Je na každém, aby celou věc vnitřně zvážil a rozhodl se. Rozhodnutí učiněné v tichosti respektujeme,“ komentoval situaci kolem odmítnutí vyznamenání prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Na Piťhovo rozhodnutí se 28. října na předávání státních vyznamenání neúčastnit, upozornil ve vysílání Frekvence 1 kardinál Dominik Duka. Právě pražský arcibiskup se kněze v čase kritiky za jeho kázání v katedrále zastal a připomněl odmítavý postoj představitelů církve k Istanbulské úmluvě.

Piťha na svátek svatého Václava ve svatovítské katedrále při kázání kritizoval Istanbulskou úmluvu, jejíž autory obvinil z inspirace marxismem a nacismem.

„Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány, bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění. Určení pohlaví vašich novorozenců podle pohledu do jejich klína bude zrušeno. O svém pohlaví rozhodne dítě samo, a proto budete povinni je vychovávat bezpohlavně, a potažmo mu nebudete moci dát ani jméno,“ řekl v kázání Piťha.

Proti kázání se postavil teolog Tomáš Halík. „Kázání Petra Piťhy je skutečně skandální a fakt, že bylo proneseno v katedrále a navíc v den velké církevní i státní slavnosti, znamená, že tento skandál, opravdu veřejné pohoršení, nelze jen tiše přejít a zamést pod koberec, jak se v církvi bohužel dlouho se skandály zacházelo,“ řekl serveru Lidovky.cz vysokoškolský pedagog a kněz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 30.října  2019  Foto: YouTube – Petr Piťha

Tags: ,,,

6 Komentáře

 1. Karel Konečný

  Když Petr Piťha odmítl vyznamenání za svoje kázání v katedrále sv. Víta, pak to znamená, že si uvědomil, že to není správné.

  Odpověď
 2. Vyznamenat P.Piťhu bylo správné a nic na tom nemění, že si řád Piťha nepřevzal. Pan Piťha je rozumný člověk a bude dobře spát i bez té medaile.

  Odpověď
 3. Pan Piťha udělal dobře. Chlubit se máme Kristem nikoliv řády tohoto hanebného světa, která akorát posilují Ego a stahují duši do pekla.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář